45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Grzybicze zapalenie ucha

Grzybica występuje nie tylko na nogach i rękach, ale pojawić się też może i na uszach. W przypadku stanów zapalnych ucha doskwiera silny ból i są one dosyć uciążliwe. Jednak dopiero grzybicze zapalenie ucha stanowi poważny problem. W tym wypadku niezmiernie ważna jest odpowiednia diagnoza i leczenie.

Choroba ta jest zakaźna i powodują ją grzyby. Jednak grzybicze zapalenie ucha przeważnie obejmuje przewód słuchowy zewnętrzny, a dokładniej części, która znajduje się w uchu zewnętrznym. Jest ona odpowiedzialna T za przekazywanie dźwięków. Grzybica może się również rozwijać w uchu środkowym, w którym może dojść do powstania perlaka, który jest guzowatym tworem zapalnym.

Przyczyny:
Do zakażenia może dojść w wyniku urazów przewodu słuchowego zewnętrznego oraz może to być wywołane zaleganiem w nim wody lub długotrwałym stosowaniem, miejscowo bądź ogólnie, antybiotyków. Przeważnie czynnikiem wywołującym to schorzenie są drożdże z rodzaju Candida, a przeważnie Candida albicans, ale mogą to być także zakażenia innymi grzybami - Aspergillus, Mucor oraz Rhizopus. Organizm ludzki jest najlepszym miejscem dla rozwoju i życia grzybów. Niektóre choroby stwarzają większe ryzyko zakażenia grzybami, ponieważ mają wtedy osłabioną odporność, te choroby to, np. AIDS, niedożywienie, cukrzyca, choroby tkanki łącznej oraz białaczka.

Diagnoza:
Często diagnoza tego schorzenia stawiana jest zbyt późno. Dzieje się tak dlatego, że lekarze podejrzewają tylko zapalenie ucha i przepisują antybiotyki oraz leki przeciwzapalne, a to w przypadku grzybicy tylko pogarsza stan, ponieważ zabiją one drobnoustroje, które mogłyby walczyć z grzybami, jeżeli człowiek też zadbałby o właściwe leczenie. W celu diagnozy można przeprowadzić badanie otoskopowe ucha, czyli tzw. wziernikowanie. Badanie to przeprowadza laryngolog i ma ono na celu m.in. ocenienie drożności przewodu słuchowego. Dzięki temu można określić, czy w uchu znajdują się białe, szare albo czarne naloty. Najlepszym badaniem diagnostycznym jest zrobienie wymazu z ucha, to pozwoli dokładnie określić, jakie są przyczyny choroby - nazwa i rodzaj grzyba, jest to badanie bezbolesne.

Leczenie:
Leczenie grzybiczego zapalenia ucha jest ciężkie. Stosuje się leki przeciwgrzybiczne. Leczenie warto prowadzić dalej przez dwa tygodnie po ustąpieniu objawów. W leczeniu korzysta się z Klotrimazolu lub Nystatyny, w kropelkach lub w pudrze. W przypadku grzybiczego zapalenia ucha wskazane jest mechaniczne oczyszczanie przewodu słuchowego zewnętrznego. Taki zabieg powinien wykonywać lekarz. Nawet jeżeli grzybica jest bardzo dobrze leczona, może dojść do jej nawrotów. Nie wolno lekceważyć żadnej wydzieliny, która pojawia się w uchu, a nie jest woskowiną.

W przypadku wystąpienia grzybiczego zapalenia ucha bardzo ważne jest, aby usunąć z diety cukier i produkty, mogące go zawierać (np. słodycze) albo produkty, bogate w węglowodany oczyszczone (np. biała mąka, biały chleb), ponieważ występujące w nich cukry są pożywką dla grzybów. Takie produkty zawierające węglowodany należy ograniczyć, np. owoce, przeważnie te słodkie, makarony, pieczywo. Powinno się je spożywać zrobione z mąki nieoczyszczonej. Trzeba także wyeliminować produkty, które zawierają drożdże, a w diecie bardzo ważne są warzywa i produkty białkowe, np. mięso, jajka, ryby. Można stosować różne probiotyki lub jeść jogurty, ale bez cukru.

W trakcie leczenia tego schorzenia trzeba mieć na uwadze, by nie moczyć ucha podczas mycia się i trzeba zrezygnować z pływania. Należy unikać przeciągów i lepiej zrezygnować ze słuchania muzyki w słuchawkach, szczególnie w tych, które są wewnątrzuszne. Nie wolno samemu czyścić ucha. Można stosować ciepłe okłady, które pozwolą złagodzić ból ucha, np. nagrzany ręcznik.


Grzybicze zapalenie ucha opis choroby Choroby laryngologiczne Przyczyny grzybiczego zapalenia ucha Leczenie grzybiczego zapalenia ucha Diagnoza grzybiczego zapalenia ucha
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach