45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Grzybica paznokci

Grzybica paznokci to przykra choroba. Nie jest to tylko związane ze względami estetycznymi, ale także z powodu trudności w leczeniu. Jest to choroba powszechna, gdyż cierpi na nią od ok. 15 do 30% ludności.

Nawet osoby bardzo dbające o swoją higienę, mogą zostać zakażone, gdyż przypadłość ta może atakować w miejscach na pozór zadbanych i czystych.

Drożdżaki, pleśnie, dermatofity:

Chorobę tą wywołują drożdżaki, pleśnie i dermatofity, których rozwojowi sprzyjają miejsca wilgotne i ciepłe.

Dotyczy to przeważnie osób noszących ciasne i nieprzewiewne obuwie takie jak kalosze.

Taka sama sytuacja ma miejsce wśród osób niestosujących się do zasad higieny oraz, chorych na cukrzycę, łuszczycę czy AIDS, czy też cierpiących na nadpotliwość stóp. Wszyscy oni znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka.

Grzyby czyhają również na basenach, siłowniach i we wszystkich innych miejscach, gdzie gołą stopą można dotknąć podłoża, z którym miała wcześniej kontakt osoba chora na grzybicę.

Mimo że przeważnie spotyka się grzybicę paznokci u stóp częściej niż u rąk, to wybierając się do kosmetyczki, również należy zwrócić uwagę na to, aby salon był miejscem sprawdzonym i sterylnym.

Warto ograniczyć używanie gumowych rękawic podczas np. sprzątania.

Po zarażeniu grzyby atakują początkowo naskórek, lecz pierwsze widoczne zmiany, zaobserwować można na brzegu płytki paznokciowej.

Z biegiem czasu choroba przenosi się na pozostałe płytki, zmieniając dość szybko kolor całych ich powierzchni.

Uciążliwe nawroty i mozolne leczenie:

Leczenie tej choroby jest długotrwałe i żmudne. Czasem nawet kosztowne. Po zaobserwowaniu powyższych objawów należy udać się do dermatologa, który przepisze odpowiednie leki.

Jeżeli choroba się jeszcze nie rozwinęła, to przeważnie stosuje się lakiery do paznokci, które zawierają substancje przeciwgrzybiczne.

Przed nałożeniem lakieru, należy jak najdokładniej oczyścić chorobowo zmienioną płytkę paznokcia. Leki te dostępne są w aptece na receptę.

Jeżeli osiągnęła ona zaawansowane stadium, to w takim wypadku pacjent musi przyjmować kapsułki czy tabletki doustnie, a o ich dawkowaniu decyduje lekarz. Najskuteczniejsze preparaty powinny zawierać itrakonazol.

Dodatkowo można zaopatrzyć się w maści, aerozole i pudry przeciwgrzybiczne, które kupuje się w aptece bez recepty. Dość powszechna jest jednak konieczność stosowania zarówno lakierów czy maści, jak i leków doustnych.

Czasami warto skorzystać z domowych sposobów takich jak np. moczenie oczyszczonych paznokci w ciepłej wodzie z octem (10-15 min, w proporcji 10 ml octu na 5 litrów wody) lub smarowanie zakażonych miejsc olejkiem z drzewa herbacianego.

Im wcześniej wykryta grzybica, tym leczenie będzie krótsze i mniej kosztowne, dlatego nie ma co zwlekać z wizytą u dermatologa. Jest to sprawa estetyki, zdrowia, wewnętrznego spokoju oraz portfela.


dermatolog choroby skóry dermatofity Grzybica paznokci opis choroby substancje przeciwgrzybicze
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach