40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Grzybica pachwin

Grzybica pachwin to choroba spowodowana przez grzyby z gatunku Epidermophyton floccosum. Związana jest też z zakażeniem Trichophyton rubrum.

Grzyby te to dermatofity. W głównej mierze odpowiedzialne są za inwazję skóry. Pojawić się mogą wśród obu płci. Przeważnie dotyka osoby, które wcześniej borykały się z jakimkolwiek rodzajem grzybicy np. grzybicą stóp.

Szczególnie narażone są też osoby korzystające często z publicznych:

  • kąpielisk,
  • siłowni,
  • solarium,
  • basenów.

Przyczyny:

Grzybicą zarazić się można przez kontakt z przedmiotami zainfekowanymi. Mogą to być buty czy ręczniki lub z chorymi na nią osobami.

Do jej rozwoju dochodzi natomiast w warunkach wysokiej wilgotności oraz wysokiej temperaturze w fałdach pachwinowych.

Zagrożenie tą chorobą jest większe w czasie wzmożonej potliwości i zmian hormonalnych. Najczęściej mężczyzn w grupie wiekowej 18 do 30 lat, w okresie większej aktywności fizycznej.

Dodatkowo powstania grzybicy pachwin przyczynić mogą się otarcia w pachwinach, wywołane np. nieodpowiednią odzieżą. W tym wypadku podrażnione miejsca są idealnym warunkiem do przeniknięcia grzyba. Niekiedy grzybica pachwin wywołana jest zakażaniem przeniesionym z innych części ciała.

Leczenie

W tej chorobie nie korzysta się z profilaktycznego leczenia. W celach ochronnych korzysta się z pudrów oraz dziecięcych zasypek, które charakteryzują się działaniem odkażającym oraz osłaniać mogą zagrożone miejsca.

Tej choroby nie można bagatelizować. Wymaga ona odpowiedniego rozpoznania oraz szybkiego podjęcia kuracji. Leczenie grzybicy pachwin jest podobne do leczenia przeciwgrzybicznego, jakie zaleca się w przypadku innych zakażeń gładkiej skóry.

Na dokładnie umytą skórę nakłada się preparaty do stosowania miejscowego – maści lub płyn, przepisane przez dermatologa. Leczenie można wspomóc naturalnym oczyszczaniem organizmu, eliminując toksyny za pomocą narządów takich jak:

  • wątroba,
  • nerki,
  • przewód pokarmowy,
  • układ limfatyczny,
  • skóra.

Należy pamiętać, by kurację przeprowadzać do końca, gdyż grzybica pachwin ma tendencje do nawracania.


choroby skóry skóra aktywność fizyczna układ limfatyczny Grzybica pachwin opis choroby
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach