40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Grypa

Grypa to choroba wirusowa. Do jej częstych objawów zalicza się wysoką gorączkę nawet do 40 st. C. Charakterystyczne w jej przebiegu są bóle mięśni i stawów, osłabienie i uczucie rozbicia, katar, kaszel oraz w późniejszej fazie choroby ból gardła.

Grypa następuje nagle. Większe prawdopodobieństwo zachorowania pojawia się w trakcie jej epidemii.
Tego schorzenia nie można lekceważyć, ponieważ jest to ciężka choroba, której skutki mogą okazać się śmiertelne.

Grypa grozi poważnymi konsekwencjami, np. zapaleniem mięśnia sercowego, zapaleniem ucha, zapaleniem płuc lub zapaleniem opon mózgowych.

Większość chorób infekcyjnych może mieć objawy podobne do grypy. W przypadku gdy akurat panuje jej epidemia, to koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to być inne schorzenie np. wirusowe zapalenie wątroby.

Niezmiernie ważne jest zapobieganie grypie (szczepienie przeciw grypie - zaszczepić się powinni zwłaszcza ludzie starsi, dzieci, z chorobami serca, chorobami dróg oddechowych).

W przypadku leczenia już istniejącej infekcji stosuje się łagodzenie występujących objawów. Podaje się leki obniżające gorączkę oraz witaminę C., w dużych dawkach w celu pobudzenia organizmu w walce z chorobą. Jeśli wystąpił kaszel i katar, podaje się środki, które je zwalczają (leki zawierające składniki obkurczające śluzówkę nosa, krople do nosa).

Ważną rolę odgrywa odpoczynek. Pierwsze objawy można zwalczać na własną rękę. Jednak jeżeli po 4-5 dniach nie następuje poprawa i utrzymuje się wysoka temperatura, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem.

W walce z tą chorobą skuteczny jest czosnek - jeden ząbek co cztery godziny. Pomocna może być tez herbata z lipy, ponieważ grypie towarzyszy wysoka gorączka. Herbata z lipy jest pomocna w walce z wysoką temperaturą. Do herbaty z lipy warto dodać trochę soku malinowego. Lipa zawiera witaminę A, C, K E, oraz witaminy z grupy B. Zawiera również naturalny kwas acetylosalicylowy (aspirynę).


choroby zakaźne Grypa opis choroby zioła a grypa domowe sposoby na grypę grypa podczas karmienia piersią
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach