45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Gruźlica narządu rodnego

Gruźlica narządu rodnego może wystąpić wśród kobiet bez względu na wiek. Największa zachorowalność przypada na wiek pomiędzy 30, a 40 rokiem życia. Choroba przeważnie jest formą powikłania po utajonym zakażeniu gruźliczym.

Gruźlica obejmuje:

  • jajowody – prawie zawsze obustronnie
  • błonę śluzową macicy
  • srom
  • pochwę

Gruźlica szerzy się drogą krwionośną, przeważnie z ogniska innego organu, np. płuc czy skóry. Może do tego dojść także przez ciągłość – z otrzewnej.

Objawy zależne są od wielu zmiennych, m.in. od miejsca, w którym pojawiła się choroba, dokonanych zmian, długości trwania, a także uszkodzeń narządów.

Wyróżnia się dwa rodzaje gruźlicy:

Gruźlica utajona – jej charakterystyczne cechy to:
pierwotna niepłodność
zrosty wewnątrzmaciczne zniekształcające jamę macicy
skąpe, rzadko występujące miesiączki

Gruźlica jawna – przypomina zapalenie przydatków. Zestawiając ze sobą rozległość zmian zaszłych w przydatkach, dolegliwości są niewspółmiernie niewielkie. W krótkim czasie mogą się wytworzyć duże zrosty przydatków z otoczeniem.

Objawy gruźlicy jawnej to:

  • bóle w okolicy podbrzusza
  • gorączka
  • zapalenie otrzewnej

W celu jej zdiagnozowania koniecznie trzeba wykonać badania bakteriologiczne wykrywające prątki gruźlicy.

Leczenie zachowawcze w głównej mierze opiera się na podobnych zasadach co w przypadku leczenia gruźlicy innych narządów. U kobiet po czterdziestce, u których wystąpiły rozległe zmiany w narządach rodnych i brak poprawy po leczeniu zachowawczym, stosuje się leczenie operacyjne. Zabieg polega na wycięciu całej macicy wraz z przydatkami.


choroby układu rozrodczego Gruźlica narządu rodnego opis choroby leczenie gruźlicy narządów rodnych prątek gruźlicy gruźlica jawna
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach