45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Gruczolakowłókniak

Gruczolakowłókniak pojawia się przeważnie wśród młodych kobiet w wieku od 18. do 30. lat, zwłaszcza gdy korzystają z antykoncepcji hormonalnej, są w ciąży lub karmią piersią oraz u kobiet, które przechodzą menopauzę, lub stosują hormonalną terapię zastępczą.

Każda kobieta może go wyczuć samodzielnie. Jest on charakterystyczny o elastycznej i spoistej konsystencji. Jest także przesuwalny. Ma kształt okrągły lub owalny, a wielkość może wynosić od kilku do kilkunastu centymetrów.

Zmiany przeważnie tworzą się w górnej części piersi. Zazwyczaj tworzy się tylko jeden guz, lecz jedna na pięć kobiet ma ich nawet kilka.

Rodzaje guzków

  • gruczolakowłókniak młodzieńczy – pojawia się o dziewcząt przechodzących okres dojrzewania;
  • gruczolakowłókniak prosty – powstaje w wyniku rozrostu tkanki gruczołowej i włóknistej, zupełnie niegroźny;
  • gruczolakowłókniak olbrzymi – ma ponad 5 centymetrów średnicy;
  • gruczolakowłókniak złożony – ta forma skutkować zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka. Przeważnie u kobiet starszych pochodzących z rodzin, w których występowały nowotwory złośliwe; poza tkanką gruczołową i włóknistą obejmuje również inne tkanki piersi.

Gruczolakowłókniak z początku jest ciężki do zaobserwowania, ponieważ nie zmienia w żaden sposób ani kształtu piersi, ani swojej własnej postaci, nawet w trakcie miesiączki. Wyjątkiem są sytuacje, gdy powstaje krwawy wylew wokół guza, jest on całkowicie bezbolesny.

Gruczolakowłókniaki bardzo rzadko stają się złośliwe. Ma to bowiem miejsce w zaledwie 1 do 2% przypadków.

Estrogeny, głównym winowajcą?

Prawdopodobnie odpowiedzialna za powstawanie tych zmian jest zwiększona ilość estrogenów. Dlatego właśnie gruczolakowłókniak pojawia się nawet u młodych kobiet.

Wahania hormonalne są również bardzo intensywne podczas ciąży i karmienia piersią.

Po menopauzie istniejące guzy ulegają regresji, lecz jak już zostało wspomniane, mogą ponownie się pojawić lub powiększyć, jeśli stosowana jest hormonalna terapia zastępcza.

Diagnoza:

Zmiany te można zdiagnozować za pomocą kilku metod. Przeważnie wykonuje się badanie palpacyjne piersi, przeprowadzane za pomocą dotyku. Także lekarz, zanim wyśle nas na dalsze badania przeprowadza je jako pierwsze.

Gdy pacjentka jest poniżej 25. roku życia, wykonuje się badanie USG. Jeżeli wynik tego badania każe przypuszczać, iż guz wykazuje zmiany nowotworowe przeprowadza się biopsję aspiracyjną cienkoigłową.

Za pomocą igły pobiera się z wnętrza guza próbkę płynu. W ten sposób można rozpoznać, czy jest to gruczolakowłókniak, ponieważ w środku powinna znajdować się stała tkanka, a nie płyn.

Powyżej 25 roku życia diagnostyka jest podobna. Jednak skuteczniejsza czasem okazuje się biopsja gruboigłowa. Wówczas następuje pobranie próbki tkanki guza w celu jej dalszego zbadania.

U kobiet powyżej 40. roku życia poleca się wykonanie badania mammograficznego, natomiast w przypadku kobiet poniżej tego wieku wystarcza badanie USG. Warto zawsze pamiętać o samobadaniu piersi, ponieważ jest ono odpowiednie w każdym wieku.

Leczenie operacyjne - jedyną metodą leczenia

Gruczolakowłókniaka usunąć można tylko operacyjnie. Tego typu zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, a trwa on ok. 45 – 60 minut.

W przypadku młodych kobiet raczej się go nie przeprowadza, chyba że jest to konieczne. Po wycięciu guza pierś może bowiem stracić swój pierwotny kształt, a ponadto operacja z pewnością pozostawi na skórze blizny.

Gdy zabieg nie zostaje przeprowadzony, guza należy często kontrolować za pomocą badania palpacyjnego oraz wykonywania USG co 3 do 6 miesięcy.

U pacjentek powyżej 25. roku życia zaleca się usunięcie gruczolakowłókniaka. Część lekarzy uważa jednak, iż bezpieczniej jest przeprowadzić tego typu operację niezależnie od wieku pacjentki, ponieważ guz może zacząć się rozrastać.

Bywają sytuacje, w których chirurgiczne usunięcie gruczolakowłókniaka jest bezwzględną koniecznością. Wykonuje się je, gdy guz wykazuje cechy złośliwe.

Dodatkowo, jeśli w momencie wykrycia średnica gruczolakowłókniaka była większa niż 4 centymetry, to lekarz powinien również zadecydować o operacji.

Także rozrost zmiany kwalifikuje ją do wycięcia. Pozostawienie rozrastającego się gruczolakowłókniaka bez chirurgicznej interwencji może spowodować, iż dojdzie on do rozmiarów 10-20 centymetrów, co z pewnością zacznie sprawiać pacjentce ból.

Pamiętajmy, że nawet usunięcie gruczolakowłókniaka nie daje nam pewności, iż nie pojawi się on ponownie w przyszłości. Zatem nawet po przeprowadzonej operacji należy wykonywać regularne badania.


zdrowie kobiety biopsja Gruczolakowłókniak opis choroby Choroby kobiece zmiany nowotworowe
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach