40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Gronkowcowe zatrucia pokarmowe

Około 10 - 50% ludzi jest nosicielami (stale lub okresowo) Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty, gram-dodatnia bakteria), nie wykazując symptomów chorobowych. Temperatura optymalna dla tej bakterii i jego rozwoju to 37 °C. Personel szpitalny często jest nosicielem tej bakterii. Skutkiem tego jest szerzenie się zakażeń wewnątrz szpitala.

Bakteria ta pojawia się w jamie nosowej i w gardle oraz na skórze ludzi i zwierząt i w drogach rodnych u kobiet.

Zatrucia wywołane tą bakterią następują po zjedzeniu pokarmów nią zakażonych. Mogą to być szynka, kurczęta, ciastka, mleko, przetwory mleczne, sałatki jarzynowe zawierające jajka i majonez, lody, wędliny, potrawy mięsne, kremy i chałwy. Objawy choroby pojawiają się już w kilka godzin po spożyciu zakażonej żywności.

Leczenie:

W tym wypadku stosuje się leczenie objawowe. Oznacza to uzupełnianie płynów i stosowanie diety. W przypadku ciężkiego odwodnienia konieczne jest leczenie w szpitalu.

Okres inkubacji jest krótki i wynosi średnio 2 h, ponieważ w zakażonym pokarmie jest już wcześniej wytworzona toksyna. Niemowlęta zarażają się często po spożyciu zarażonej mieszanki mlecznej.

Inne drogi zakażenia gronkowcem: kropelkowa, kontakt pośredni, przedmioty codziennego użytku.

Diagnoza:

badanie kału i wymiocin chorego. Badania zakażonej żywności na obecność bakterii.

Same gronkowce nie tworzą przetrwalników i łatwo giną przy ogrzewaniu. Wytwarzana przez nie w zakażonym produkcie spożywczym ciepłoodporna toksyna, tzw. enterotoksyna A, B, C1, C2, D, E, F, jest bardzo odporna na temperaturę i nie da się jej zneutralizować przez gotowanie, trwające nawet 30-minut, ani nawet przez pieczenie. Enterotoksyna wywołuje wymioty, bóle brzucha, nudności, czasami gorączkę i biegunkę. Enterotoksyna nie zmienia smaku ani zapachu produktów spożywczych. Nie powoduje także wydęcia denek puszek, konserw, nakrętek lub wieczek pojemników, ponieważ gronkowce nie wytwarzają gazu.


choroby układu pokarmowego Gronkowcowe zatrucia pokarmowe opis choroby zatrucie gronkowcem objawy zatrucia gronkowcem gronkowiec złocisty
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach