45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Gradówka

W przypadku gdy leczona gradówka nie znika, to trzeba ją usunąć operacyjnie. Zabieg ten jest drobny, można wykonać go nawet warunkach ambulatoryjnych, w przychodniach i szpitalach okulistycznych. Gradówkę diagnozuje się po niebolesnym zgrubieniu powieki, które na pierwszy rzut oka może przypominać jęczmień. Tworzy się obrzęk powieki, a oko zostaje podrażnione. W ciągu kilku dni objawy te znikają, ale pozostawiają po sobie, co prawda nie bolący, ale stale i wolno rosnący, biały, twardy, wyraźny guzek.

Skóra nad tym guzkiem jest łatwo przesuwalna. Przyczyną gradówki prawdopodobnie jest jęczmień zewnętrzny, który wcześniej nie został skutecznie wyleczony, ma tendencję nawrotowe. W przypadku wystąpienie stanu zapalnego skóra nad guzkiem staje się zaczerwieniona. W zabiegu usunięcia gradówki nacina się skórę i stosuje wyłyżeczkowanie, przy miejscowym znieczuleniu. Dzięki wyłyżeczkowaniu zapobiega się nawrotom. Po zabiegu przez kilka godzin trzeba nosić opatrunek zasłaniający gałkę oczną. Wczesna postać gradówki może być leczona w domu: ciepłe, 20-minutowe kompresy kilka razy dziennie, kilkuminutowy masaż okolicy zmiany. Zabiegi te pomagają zmniejszyć obrzęk i dyskomfort. W przypadku braku skuteczności takich metod wymagana jest konsultacja z lekarzem. Leczenie polega na stosowaniu miejscowo maści z antybiotykami lub kropli. Krople zapobiegają szerzeniu się infekcji na inne części oka. Czasami mogą być konieczne antybiotyki podawanie doustnie. Zazwyczaj jednak zdrowienie następuje szybko, bez bliznowacenia.


choroby oczu Gradówka opis choroby gradówka leczenie przyczyny gradówki nawracająca gradówka
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach