40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Gorączka Q

Gorączka Q (lub tak zwana kozia grypa) jest zoonozą, czyli epidemiczną chorobą zakaźną, która może przenosić się na człowieka poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzęciem, wdychanie aerozoli zawierających skażone cząsteczki kału, moczu bądź przez spożycie zakażonego mięsa lub mleka.

Do zarażenia może także dojść poprzez: zanieczyszczoną wełnę, samochody do przewozu zwierząt, brudną wodę oraz zwierzęta np. koty w okresie okołoporodowym. Jest ona wywoływana przez bakterie Gram-ujemne (Coxiella burnetti). Gorączka Q to choroba zarówno zakaźna, jak i zaraźliwa.

Kleszcze:

Nosicielami choroby są kleszcze, które roznoszą zakażenie na dzikie i domowe zwierzęta (np. bydło, owce, kozy, rzadziej psy czy koty) oraz ludzi. W przypadku większości zwierząt choroby praktycznie nie da się zauważyć. Jeśli chodzi o ludzi, to najbardziej narażoną grupą na zarażenie Gorączką Q są osoby zajmujące się hodowlą bydła, owiec, kóz, weterynarze, pracownicy rzeźni, mleczarni oraz przetwórni mięsa.

Zakażenia pochodzenia zwierzęcego przeważnie pojawiają się w zakładach mleczarskich (29,1%), rzeźniach (16,2%) i przetwórniach mięsa (13,7%). Wraz z szybkim rozwojem międzynarodowego handlu zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego istnieje stałe zagrożenie wystąpienia choroby.

Ryzyko zachorowania:

Schorzeniem tym często zaraża się człowiek i skutkiem tego jest masowa zachorowalność. Do organizmu człowieka zarazki dostają się przez drogi oddechowe, błony śluzowe, przewód pokarmowy oraz uszkodzony naskórek. Gorączka Q zaliczana jest do najbardziej zakaźnych chorób na świecie, ponieważ do wywołania infekcji oraz jej rozwoju wystarczy tylko jedna bakteria. Dodatkowo Coxiella burnetti jest bardzo odporna na działanie wszelakich chemikaliów. W kale kleszcza jest w stanie przeżyć 586 dni!

Ciąża a gorączka Q

Choroba w ciele człowieka może przejść w formę przewlekłą. Skutkiem tego jest powstanie zmian w zastawkach serca, zapalenia wsierdzia, przewlekłego zapalenia wątroby. Trzeba pamiętać, że odpowiednia terapia antybiotykami jest skuteczna, jednak w przypadku postaci przewlekłej choroby, która doprowadziła do zmian w sercu, czasami potrzebna jest interwencja chirurga. Choroby można bagatelizować u kobiet w ciąży, ponieważ może ona wywołać poronienia lub przedwczesne porody. Dzieci urodzone po zakażonej matce są jednak zdrowe. Śmiertelność wśród ludzi jest niska i wynosi około 1-2%. Gorączka Q podlega obowiązkowemu zgłaszaniu i rejestracji.

Profilaktyka:

W przypadku profilaktyki stosuje się środki mające na celu zapewnienie ochrony przed niebezpiecznym wpływem wdychanych substancji (kurzu, pyłu) oraz powściągliwość w spożywaniu potencjalnie zakażonych produktów (w tym mleka niepasteryzowanego).

W celu rozpoznania choroby wykonuje się szereg badań. Są to RTG klatki piersiowej, konsultacja kardiologiczna, testy serologiczne - wykazujące obecność przeciwciał Coxiella burnetti.


choroby zakaźne Gorączka Q opis choroby epidemiczna choroba zakaźna interwencja chirurgiczna
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach