45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Gorączka plamista

Gorączka plamista to termin towarzyszący kilku chorobom spowodowanym różnymi gatunkami riteksji. Gorączka ta pojawia się na całym świecie w klimacie ciepłym – w południowej Europie, Afryce, Azji południowej i południowo wschodniej oraz w Australii. Za jej przenoszenie odpowiedzialne są różne gatunki kleszczy.

Gatunki riteksji:

  • występująca w Europie Rickettsia conori – wywołująca gorączkę plamistą śródziemnomorską
  • Rickettsia slovaka oraz Rickettsia helvetica także występująca w Europie
  • występująca w Ameryce południowej i północnej Rickettsia rickettsi – wywołuje gorączkę plamistą Gór Skalistych
  • występująca na Syberii Rickettsia syberica – wywołuje syberyjską gorączkę plamistą
  • występująca w Afryce Rickettsia africae
  • występująca w Australii Rickettsia australis.

Gorączka plamista Gór Skalistych występuje przeważnie w rejonie Stanów Zjednoczonych i Kanady. Za jej przenoszenie odpowiedzialny jest kleszcz drzewny, psi oraz inne jego gatunki. Zakażenie dokonuje się poprzez zanieczyszczenie ran szczątkami kleszczy.

Okres inkubacji wynosi od 5 do 10 dni. Charakterystycznym objawem choroby są czerwone plamy występujące na skórze i postępujące po ciele zgodnie z rozwojem zakażenia i namnażaniem się riketsji. Proces zapalny może prowadzić do zaburzenia działania nerek i mózgu. We krwi dochodzi do spadku poziomu sodu oraz trombocytów.

Gorączka śródziemnomorska pojawia się w krajach basenu Morza Śródziemnego. Do zakażenia dochodzi w następstwie kontraktu ze zwierzętami, spożycia pokarmu oraz wdychania powietrza zanieczyszczonego wydalinami i resztkami zwierząt.

Charakterystyczna w tym wypadku jest zmiana martwicza występująca jako czarny strup, w miejscu gdzie doszło do ukąszenia kleszcza. Towarzyszy temu wysoka gorączka, powiększenie okolicznych węzłów chłonnych oraz plamista wysypka obejmująca całe ciało. W około 30% przypadków choroba kończy się zgonem pacjenta, szczególnie u osób starszych i niedożywionych.

Diagnoza i leczenie:

Przede wszystkim należy szybko rozpoznać to schorzenie. Dzięki temu zwiększają się szanse na wyzdrowienie. Niezmiernie ważny też jest wywiad lekarski wskazujący na ukąszenie kleszcza oraz charakterystyczne objawy. Rozpoznanie można potwierdzić, badając krew chorego w poszukiwaniu DNA riketsji z wykorzystaniem metody PCR lub szukając specyficznych przeciwciał przeciwko riketsjom z użyciem testów serologicznych.

Gorączkę plamistą leczy się przy pomocy antybiotykoterapii. Najczęściej stosowane leki to doksycyklina, chloramfenikol lub ciprofloksacyna. Podaje się je przez około 10 – 14 dni. Oprócz tego choremu podaje się leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i poprawiające krążenie.


choroby zakaźne Gorączka plamista opis choroby objawy gorączki plamistej leczenie gorączki plamistej gorączka plamista Gór Skalistych
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach