45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Gorączka maltańska

To schorzenie z grupy antropozoonoz, czyli chorób odzwierzęcych. To groźna choroba zwierząt mogąca przenieść się na człowieka. Infekcja nie przechodzi z człowieka na innego człowieka. Wywołują ją pałeczki bakterii tlenowych Brucella.

Pałeczki brucelozy wywołują poronienia i bezpłodność u zwierząt. Do zarażenia u ludzi dochodzi poprzez kontakt ze zwierzętami: krowy, psy, owce, kozy, gryzonie, świnie, karibu i renifery. W związku z tym najbardziej podatne na zarażenie są osoby pracujące ze zwierzętami lub obrabiające mięso. Przeważnie dotyczy to weterynarzy, hodowców oraz ludzi, którzy odbierają porody zwierząt. Do zakażenia może dojść przez spojówkę, skórę lub przewód pokarmowy, np.spożycie świeżego mleka, serów z mleka owczego. Dla ludzi groźne są Brucella melitensis, Brucella suis, Brucella abortus iBrucella canis.

Gdy wnikną do organizmu, bakterie brucelozy atakują węzły chłonne, a potem następuje okres inkubacji, który trwa od 5 dni do kilku tygodni, czasem pół roku. Następnie patogeny mogą zaatakować każdy narząd, co powoduje, że bruceloza nie ma jednakowych objawów za każdym razem. Charakterystyczna dla brucelozy jest falista gorączka, poty, dreszcze, bóle stawów, bóle całego ciała, brak apetytu, depresja. Przewlekła postać choroby wywołuje zmiany w kościach i narządach miękkich. Pojawić się mogą także miejscowe bóle, które wskazują konkretne miejsce zakażenia. Czasem dochodzi do zapalenia opon mózgowych i mózgu. W postaci przewlekłej nie pojawiają się poronienia, patologia płodu oraz bezpłodność u ludzi. Do poronienia może dojść w okresie ostrym choroby. Powikłania po brucelozie to między innymi: zapalenie wsierdzia, szpiku kostnego, opon mózgowych, mózgu, jąder oraz ropień śledziony.

W diagnozowaniu niezmiernie ważny jest wywiad epidemiologiczny, diagnostyka mikrobiologiczna, badania krwi, badania szpiku kostnego, badania laboratoryjne, badania bakteriologiczne, odczyn aglutynacji Wrighta, odczyn wiązania dopełniacza, odczyn skórno-alergiczny Burneta.

Choroba ta jest nawrotowa. W związku z tym jej leczenie może być długotrwałe. Podaje się antybiotyki: tetracyklinę, ryfampicynę oraz aminoglikozydy. Leczy się także objawy.

Zapobieganie: ochronna osobista ludzi narażonych na zakażenie, szczególnie odbierających porody, oraz pasteryzacja mleka, szczepienia. Szczepienia zwierząt.

Inne nazwy brucelozy to: choroba Banga, gorączka kozia, gorączka skalna, gorączka gibraltarska, gorączka Rio-grande, gorączka mleka koziego.


choroby zakaźne Gorączka maltańska opis choroby gorączka maltańska objawy bruceloza przyczyny bruceloza objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach