45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Gorączka krwotoczna Ebola

Wirus gorączki krwotocznej Ebola prawdopodobnie jest jednym z najgroźniejszych dla człowieka wirusów.

Wszystkie rodzaje wirusa Eboli wykazują podobne objawy: na początku przypominają zwykłą grypę. W efekcie powstają nieodwracalne zmiany, np. uszkodzenie wątroby, śledziony, krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne, nieodwracalną destrukcją mózgu. W finalnym etapie gorączki krwotocznej pojawiają się drgawki padaczkowe - są to skurcze całego ciała, wyrzucanie rąk i nóg, wywrócenie do góry przekrwionych gałek ocznych. Napady drgawek powodują, że zakażona krew chorego się rozbryzguje - w ten sposób wirus Ebola przenosi się na kolejnego gospodarza. Rozwój tej choroby może wynosić od 4 do 16 dni. Zaczyna się bólami głowy (w okolicy czołowej), bólami oczu, bólami okolic lędźwiowych. Potem dochodzi krwawa biegunka, bóle brzucha i wymioty, ból w klatce piersiowej i ostry kaszel. Potem pojawia się charakterystyczna wysypka na twarzy i tułowiu, rozszerzająca się na ramiona i nogi, która po kilku dniach złuszcza się. Chorzy są odwodnieni. Śmierć następuje w 8-9 dniu, czasami nawet w 16 dniu. Wirus Ebola powoduje uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, co objawia się podnieceniem, agresją i zapadaniem w letarg. Okres rekonwalescencji trwa wiele tygodni.

Wirus Ebola rozmnaża się szybko i intensywnie. Zakażone komórki gospodarza stają się wylęgarniami wirusów. Wirusy dostają się do krwi, osiedlają się w komórkach organizmu i rozmnażają się w nich dalej. Skutkiem namnażania kropla krwi chorego może zawierać nawet 100 000 000 pojedynczych cząsteczek wirusowych.

Po śmierci zwłoki ulegają szybkiemu rozkładowi, ponieważ narządy wewnętrzne są już częściowo martwe albo po prostu martwe, nawet od kilku dni i znajdują się już w stanie częściowego rozkładu. Stwierdzić można, że zwłoki po prostu się topią: ciało jest pełne martwych miejsc i spalone gorączką.

Wirusy, które wywołują tę chorobę, są obecne na wszystkich kontynentach (poza Antarktydą), a najbardziej rozpowszechnione są w Afryce, Ameryce Południowej i Azji Południowo-Wschodniej. Europa Środkowa jest w zasadzie wolna od śmiertelnych zachorowań na choroby z tej grupy i dochodzi do nich zwykle na skutek przywleczenia wirusa z obszarów endemicznych.



choroby zakaźne Gorączka krwotoczna Ebola opis choroby Ebola Reston wirus Marburg Ebola Zair
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach