45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Glistnica

Glistnica lub askarioza, ascariosis, to robacznica, choroba wywołana przez glisty człowieka, Ascaris lumbricoides, pasożyty jelita cienkiego. W przypadku glist innych ssaków także powstaje zagrożenie dla człowieka. Masowe inwazje pasożytów i powikłania askariozy powodują do 20000 zgonów rocznie na całym świecie.

Obecnie prawie 1 miliard ludzi jest zarażonych tym pasożytem. Przeważnie zarażenie tym pasożytem spotyka się w krajach z problemami z kanalizacją (Azja, Afryka). W Europie i w Polsce glistnicę stwierdza się w bardzo rzadkich przypadkach.

Objawy: czasem zarażenie nie wykazuje żadnych objawów. Czasami chorzy skarżą się na nadpobudliwość nerwową, uporczywy ból gardła, problemy ze snem, bóle brzucha i wątroby nie koniecznie powiązane z jedzeniem, wzdęcia, zaparcia i tzw. kruczenia jelit, duszności w spoczynku lub przy wysiłku, puste odbijanie, odbijanie goryczą, ssanie w brzuchu, chudnięcie, niedokrwistość, spadek aktywności oraz obniżenie zdolności do pracy, kaszel, obrzęki twarzy, zawroty głowy. Jeżeli dochodzi do masowego zarażenia i zgromadzenia się większej ilości pasożytów w krótkim odcinku jelita lub przewodów żółciowych wtedy zaobserwować można niedrożność przewodu pokarmowego i żółtaczkę mechaniczną.

Diagnoza: Opiera się głównie na stwierdzeniu jaj lub całego pasożyta w kale. Takie prawdopodobieństwo pojawia się, kiedy samice glisty ludzkiej osiągają dojrzałość płciową i zaczynają składać jaja, czyli ok. 2,5 miesiąca od zarażenia.

Leczenie: Pod kontrolą lekarza. Podaje się leki: pyrantelu, albendazolu albo mebendazolu. Przy większym zakażeniu stosuje się cytrynian piperazyny. Dieta: glisty nie lubią świeżych porów, czosnku, pestek z dyni i w konsekwencji opuszczają przewód pokarmowy żywiciela wraz z kałem.

Profilaktyka: Należy przestrzegać zasad higieny osobistej. Głównie chodzi o dokładne mycie pod bieżącą wodą warzyw i owoców, zabezpieczenie gleby i wody przed dostaniem się do nich jaj glisty z kałem, unikanie picia wody nie przegotowanej, leczenie wszystkich wykrytych przypadków glistnicy, dokładne niszczenie glist wydalonych w czasie leczenia, zabezpieczenie dołów kloacznych i odchodów ludzkich przed owadami, które mogą przenieść jajeczka glisty ludzkiej na naczynia kuchenne i jedzenie, unikaniu zabawy dzieci w brudnych miejscach (np. piaskownicy).


choroby układu pokarmowego Glistnica opis choroby glistnica przyczyny askarioza leczenie skurcze jelita
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach