44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Enterobioza

Inaczej enterobioza od łacińskiego enterobiosis, oxyuriasis. Jest to pasożytnicza choroba wywołana nicieniami - czyli owsikami ludzkimi Enterobius vermicularis, Pojawia się wyłącznie u ludzi i przenoszona jest drogą pokarmową lub wziewną. Owsica jest popularnym schorzeniem na całym świecie. Szacuje się nawet ponad miliard przypadków zarażenia w ciągu roku. Przeważnie dotyka dzieci między 5 - 6 rokiem życia przebywające w żłobkach, przedszkolach, szkołach itp.

Dorośli ludzie, za sprawą lepszej odporności, nie są tak podatni na zarażenie. Chorobę tę diagnozuje się badając kał na obecność jaj. W ciężkich przypadkach sprawdza się obecność samic owsika. Rano przed skorzystanie z toalety wykonuje się test tzw. „test taśmy celofanowej″. Polega on na tym, że dotyka się okolic odbytu lepką stroną taśmy celofanowej, do której następnie przyklejają się jaja owsika. W przypadku gdy 4 wyniki testu są negatywne oznaczają nieobecność pasożytów.

Leczenie farmakologiczne:

W tej formie podaje się mebendazol, albendazol lub pyrantelum. Taka forma leczenia powinna odbywać się pod kontrolą lekarską. Zwalczenie owsicy jest utrudnione ze względu na ponowne zarażenia i wszechobecność pasożytów. Leczeniu podlegać powinny także wszystkie osoby z otoczenia chorego. Należy je powtarzać i kontrolować jego skuteczność. Dodatkowo trzeb usunąć wszystkie możliwe źródła powtórnego zakażenia (zmienić pościel przed i po leczeniu, dzieciom na noc zakładać obcisłe majtki). Wszystkie przedmioty codziennego użytku (naczynia, nakrycia, zabawki itp.) należy zdezynfekować, ponieważ mogą się na nich znajdować jajeczka owsików.

Profilaktyka:

Bezwzględnie trzeba przestrzegać zasad higieny osobistej, zwłaszcza u dzieci. Głównie jest to częste mycie rąk (przed posiłkiem, po wyjściu z ubikacji, dotykaniu krocza itd.), mycie warzyw i owoców, obcinanie krótko paznokci u dzieci, zmiana bielizny przed spaniem, okresowe badania w kierunku owsicy, zmiana bielizny, wymienianie piasku w piaskownicy, spanie w oddzielnych łóżkach, aby uniknąć zarażenia od chorej osoby, niebawienie się w brudnej piaskownicy. Zwalczanie tej choroby jest bardzo trudne ponieważ rozwój owsików nie wymaga żywiciela pośredniego. Ponadto, inwazje tych pasożytów są zwykle mnogie. U jednego gospodarza mogą być tysiące owsików. Wiąże się to z częstymi zarażeniami wtórnymi tego samego żywiciela (brudnymi rękami człowiek sam przenosi jaja z okolic odbytu i krocza do własnych ust).


Enterobioza opis choroby
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach