44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Encefalopatia wątrobowa

Encefalopatia wątrobowa to tak zwana grupa zaburzeń neuropsychicznych obecnych przy ostrym i przewlekłym chorobach wątroby. To efekt ostrej niewydolności wątroby. Uszkodzenie wywoływane jest przez zakażenia wirusami, działania niektórych leków lub toksycznych substancji. Przeważnie jednak choroba ta powstaje na skutek marskości wątroby.

Encefalopatia połączona jest z krążeniem w organizmie wielu toksyn. Produkty jelitowego trawienia ulegają detoksykacji w wątrobie a przez jej nieprawidłowe działanie coraz więcej ich pojawia się w układzie krążenia.

Substancje mające toksyczny wpływ na układ nerwowy:

  • amoniak
  • merkaptan
  • kwasy żółciowe
  • kwasy tłuszczowe
  • fenole
  • mangan
  • oktopamina

Duże znaczenie w chorobie ma amoniak. W zależności od jego stężenia w krwi nasilają się zaburzenia świadomości. W prawidłowo działającej wątrobie amoniak jest przekształcany w wątrobie na mocznik, a następnie wydalany przez organizm.

Większe wytwarzanie amoniaku jest efektem krwawienia żołądkowo – jelitowego lub krwawienia z żylaków przełyku. Szkodliwe mogę również się okazać leki przeciwbólowe czy uspokajające.

Istnieje 5 poziomów tej choroby. Może mieć ona charakter jawny oraz subkliniczny. Jawną dzieli się na przewlekłą i postępującą oraz ostrą i odwracalną.

Objawy psychiczne obejmują przeważnie sferę poznawczą, intelektualną, osobowości oraz zachowania. Tworzyć się także mogą zaburzenia świadomości oraz specyficzne drżenie.

Żeby zdiagnozować tę chorobę, należy wykonać badania labolatoryjne krwi (transaminazy, bilirubina, amoniak), EEG oraz badania obrazowe (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny) w zasadzie wykluczające inne przyczyny zaburzeń świadomości.

Leczenie opiera się na likwidowaniu czynników, które wywołują encefalopatię. Należy stosować laktulozę, która odpowiednio oczyszcza jelita z substancji toksycznych oraz blokuje tworzenie się amoniaku.

Bardzo ważne jest również wprowadzenie odpowiedniej diety. Należy ograniczyć spożycia białka i dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość węglowodanów.

Unikać trzeba leków uspokajających.


Encefalopatia wątrobowa opis choroby
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach