44 520 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Egzema

Wyprysk jest chorobą skóry wywołaną przez alergię. Tworzy się wtedy stan zapalny wierzchniej warstwy skóry. Następnie powstaje obrzęk skóry i tkanki podskórnej, głównie skóry twarzy, skóry rąk i skóry powiek. Oprócz obrzęków może wystąpić świąd skóry. W przebiegu choroby, na skórze pojawiają się przebarwienia i skóra z czasem traci elastyczność.

Wyprysk kontaktowy - powodowany przez tak zwane alergeny kontaktowe, którymi może być kilka tysięcy substancji chemicznych, ale głównie są to metale, takie jak chrom, nikiel, kobalt, rtęć, złoto, a także sztuczne barwniki, kosmetyki. Zapalenie na początku pojawia się jedynie tam gdzie nastąpił kontakt z alergenem. Objawy występują najwcześniej na drugi dzień od kontaktu z substancją uczulającą: na skórze widoczne staje się zaczerwienienie, skóra zaczyna swędzieć, tworzą się na niej pęcherze i grudki wysiękowe, z czasem zasięg zmiany zapalnej może się rozszerzać na większe obszary skóry. Kolejnym czynnikiem powstawania egzemy mogą być też choroby układu krwionośnego, np.żylaki. Są one spotykane przeważnie wśród starszych ludzi - powstające wypryski podudzia, wypryski żylne czy eczema cruris charakteryzują się niezwykle przewlekłym przebiegiem.

Leczenie: należy zdiagnozować to, jaka substancja powoduje uczulenie, a następnie unikać kontaktu z nią. Testy dzieli się na skórne, serologiczne, testy ekspozycyjne. W leczeniu stosuje się też okłady, dietę, leczenie miejscowe, stosowanie maści steroidowych i redukujących.


alergie Egzema opis choroby przyczyny egzemy egzema u niemowlaka wyprysk kontaktowy objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 520 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach