40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Dzwonienie w uszach

Dzwonienie w uszach jest dolegliwością znacznie utrudniającą normalne funkcjonowanie. Wywołuje je przeważnie słuchanie głośnej muzyki lub przebywanie w miejscach, gdzie jest duży hałas. Czasami przyczyny są zupełnie inne np.: spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu, zażywanie mocnych antybiotyków czy nadmiar woskowiny w uszach.

Dzwonienie w uszach, inaczej szum w uszach, to odczuwanie dźwięku mimo jego braku w otoczeniu. Statystycznie dotyka to, co piątej osoby. W codziennym życiu może być bardzo dotkliwe.

Powikłania:

Skutkiem takiej dolegliwości może być brak skupienia nawet na najprostszych czynnościach. Jesteśmy ciągle rozproszeni i irytuje nas niemożność poradzenia sobie z tym problemem. Szumy w uszach oprócz męczącego dźwięku mogą spowodować także wiele komplikacji zdrowotnych. Są to przede wszystkim zaburzenia snu, problemy z koncentracją, ze snem, a nawet porozumiewaniem się. Stajemy się bardziej zmęczeni rozdrażnieni. Dodatkowo takie dzwonienie w uszach czasami prowadzi do depresji. Dlatego jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące sygnały, należy się jak najszybciej zgłosić do lekarza, który zrobi nam specjalistyczne badania. W szczególności powinniśmy się zgłosić do specjalisty, gdy szumowi w uszach towarzyszy pogorszenie słuchu czy też zawroty głowy.

Przyczyny:

Spośród wielu przyczyn tego szumu przede wszystkim wymienić trzeba nadmierny hałas, w którym się znajdujemy. Kolejną przyczyną to popularne coraz częściej słuchanie głośnej muzyki przez słuchawki stereofoniczne. Oczywiście dzwonienie w uszach może mieć całkowicie inne podłoże. Częstą przyczyną jest również stosowanie różnego typu leków, przede wszystkim antybiotyków.

Leczenie:

Schorzenie to można leczyć za pomocą dwóch metod - chirurgicznej i farmakologicznej. Metoda chirurgiczna skuteczna jest w momencie upośledzenia ucha środkowego. W innych przypadkach stosuje się metody farmakologiczne, w których czasie chory zażywa leki uspokajające i antydepresyjne. Pomocny okazuje się aparat słuchowy lub masker. Z aparat słuchowego korzysta się przede wszystkim w sytuacjach, kiedy pogarsza się słuch. Natomiast masker tłumi dźwięk, dzięki sygnałom, które wysyła. W tym schorzeniu przydatne są w niektórych przypadkach ćwiczenia relaksujące, ale tylko w sytuacjach, kiedy zaburzenie to spowodowane jest napięciem emocjonalnym.

Niezależnie od przyczyny występowania tej dolegliwości, szum w uszach może stać się na dłuższą metę uciążliwy. Dlatego jeśli zauważymy pierwsze objawy, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, aby nie pogorszyć jeszcze bardziej swojego stanu zdrowia.


szum w uszach Dzwonienie w uszach opis choroby Choroby laryngologiczne słuchanie głośnej muzyki, metoda farmakologiczna
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach