45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Dżuma

Pałeczka Yersinia pestis to bakteria, która odpowiada za wywołanie dżumy, choroby pojawiającej się w Afryce, Azji i obu Amerykach. Nosicielami jej zarazków są przeważnie szczury i inne gryzonie, np. wiewiórki, króliki, nornice, susły i popielice. W przypadku człowieka do zarażenia dochodzi przez ugryzienie przez pchłę, pasożytującej na zarażonych gryzoniach, a także drogą kropelkową.

Zarazki zaraz po wniknięciu do organizmu atakują jego węzły chłonne i okoliczne naczynia. Potem przedostają się do krwiobiegu i powodują zmiany w innych narządach. Czas wylęgania się tej choroby wynosi 2-10 dni i występuje w 3 postaciach.

Postać posocznicowa przebiega bardzo szybko i wywołuje ciężkie objawy zatrucia toksyną. Zgon następuje w ciągu 2-3 dni. Postać ta występuje jako pierwotna ale może też być powikłaniem dżumy płucnej lub dżumy dymieniczej.

Postać płucna pierwotna jest bardzo ciężka i zaraźliwa. Rozprzestrzenia się drogą kropelkową - plwocina chorego dociera dróg oddechowych i w ten sposób powoduję chorobę. Po wniknięciu do organizmu zarazki osiadają na śluzówce dróg oddechowych i tam powodują zapalenie, przenikając do płuc, przez naczynia chłonne i krwionośne. Wstępnie objawia się suchym, męczącym kaszlem, a następnie dochodzi do tego krwioplucie i obfita płynna plwocina. W niedługim czasie zaobserwować można niewydolność oddechową i krążenia, co skutkuje śmiercią. Postać płucna może również występować jako powikłanie przy postaci dymieniczej.

W postaci dymieniczej czyli płucnej wtórnej zaczyna się od bardzo wysokiej gorączki wraz z dreszczami. Charakterystyczne jest bardzo bolesne powiększenie węzłów chłonnych w pachach i pachwinach, które po kilku dniach rozmiękają i pękają samoistnie. Tworzą się wybroczyny skórne. Chorzy są niespokojni, senni i zapadają w śpiączkę. Zaobserwować można niewydolność krążenia i zaburzenia neurologiczne. Jeże ta postać nie będzie leczona to śmiertelność wynosi 50%.

Rozpoznanie na podstawie badania na obecność pałeczek dżumy w materiale pobranym od chorego: w krwi, w plwocinie, ropnej treści z węzłów chłonnych.

Leczenie w szpitalu, podawanie antybiotyków oraz leczenie objawowe.


choroby zakaźne Dżuma opis choroby dżuma sposób zarażenia pałeczka yersina Dżuma objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach