45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Dystymia

Dystymia to zaburzenie na tle psychicznym, które może dotyczyć ok. 2 - 5% populacji. Większość chorych uważa, że swoje obniżone samopoczucie jest zupełnie normalne. W tym wypadku to najczęstsza przyczyna ignorowania choroby.

Przyczyny:
Ciężko jednoznacznie stwierdzić gdzie ta choroba ma ma ona swój początek. Pacjent może twierdzić, że ma ją od zawsze. Naukowcy są zdania, że u podłoża tego schorzenia mogą leżeć uwarunkowania genetyczne. W związku z tym przyczyna może być wynikiem nieprawidłowo funkcjonującego OUN, czyli ośrodkowego układu nerwowego.

Dystymia a depresja:
Choć objawy tych schorzeń są podobne to psycholog już po chwili jest w stanie je odróżnić. Najbardziej charakterystyczne w tym wypadku jest brak skarżenia się na nią jak to często bywa w przypadku depresji. DW tej chorobie występuje widzenie świata w bladych barwach, a nie w zupełnej czerni. Często o takich osobach mówi się, że są chore na smutek. Ludzie chorzy na dystymię tracą umiejętność cieszenia się, a nawet uśmiechania. Przez to często bywają odrzucani przez społeczeństwo.  Takie postępowanie jedynie pogłębia poczucie bycia innym - gorszym.

Leczenie:
Choć osoby z tą dolegliwością nie uważają jej za przyczynę swojego nastroju to w przypadku gdy pogarsza się ich stan, pojawiają się sygnały świadczące o pełnoobjawowej depresji. Wówczas (najczęściej) ktoś z otoczenia chorego namawia go na wizytę u specjalisty. Niestety wtedy osoba taka wymaga już dłuższego i żmudniejszego procesu leczenia. Jest ono dwuetapowe ale obydwa procesy trwają jednocześnie. Mowa o psychoterapii i farmakoterapii. Najskuteczniejszą z psychologicznego punktu widzenia okazuje się terapia poznawcza, a zaraz po niej interpersonalna. Z kolei leczenie farmakologiczne przynosi najlepsze skutki przy wykorzystaniu leków antydepresyjnych, do których należy m.in. selektywne i nieselektywne inhibitory monoaminooksydazy, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne czy popularne w ostatnich latach leki z grupy SSRI (inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny). U ponad 60% pacjentów leczenie skutkuje.
Długotrwały brak nastroju, energii do działania i izolowanie się od społeczeństwa mogą świadczyć o początkach dystymii. Nie należy tego zjawiska ignorować. "Sam sobie poradzę": - to jedno z najpoważniejszych błędów dystymików, a im wcześniej postawi się diagnozę, tym łatwiej jest się pozbyć przykrych dolegliwości tej podstępnej choroby.


choroby psychiczne Dystymia opis choroby czym jest dystymia problemy genetyczne złe samopoczucie,
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach