40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Dysplazja sutka

Dysplazja sutka nazywana jest też mastopatią. To częste schorzenie sutka objawiające się jego rozrostem i przebudową tkanek.

Dysplazja sutka to guzy nienowotworowe o charakterze niezapalnym. Często jednak zaburzenia w nieprawidłowej jego budowie nazywa się zmianami przedrakowymi, które mogą iść w kierunku transformacji nowotworowej.

Dysplazja przeważnie dotyka kobiety pomiędzy 45. a 55. rokiem życia i charakterystyczne w niej są wyczuwalne torbiele o różnej wielkości, które mogą być pojedyncze lub mnogie.

Łagodna dysplazja sutka

Nie wszystkie dysplazje muszą od razu być diagnozą nowotworu – dysplazja jest jedynie stanem przejściowym między rozrostem a nowotworem, co wcale nie oznacza, że w ogóle musi do niego dojść.

Według danych ze statystyk, zjawisko to obserwuje się jedynie w 1,5 do 40% przypadków. Torbiele w sutku powstające na skutek zaburzeń hormonalnych nie stanowią o stanie przednowotworowym.

Tego typu zmiany określa się mianem łagodnej dysplazji sutka.

Łagodna dysplazja sutka (dysplasia benigna mammae) jest bardzo powszechna – rozpoznaje się ją u ponad połowy kobiet w różnym wieku.

Jakie są przyczyny choroby?

Łagodna dysplazja sutka to efekt zachwiania równowagi hormonalnej organizmu, czego czynnikiem wywołującym jest zwiększenie liczby hormonów żeńskich (estrogenów) i zróżnicowana wrażliwość okolic sutka na ich działanie.

Dysplazja może rozwijać się w różnym czasie i z różnym skutkiem i określa się ją przy pomocy różnych stopni zaawansowania.

1 STOPIEŃ (Dysplazja małego stopnia) – dysplazja w tym stopniu jest słabo rozwinięta. Komórki dysplastyczne lokalizuje się w 1/3 dolnej nabłonka.
2 STOPIEŃ (Dysplazja średniego stopnia) – dysplazja jest bardziej zaawansowana. Komórki dysplastyczne zlokalizowane w 2/3 dolnych nabłonka.
3 STOPIEŃ (Dysplazja dużego stopnia) – najbardziej rozwinięty stopień dysplazji, torbiele mogą być określane jako komórki nowotworowe. Komórki dysplastyczne lokalizuje się w górnej 1/3 nabłonka, ale nie w całej jego grubości.

W tym wypadku specjalistą od leczenia dysplazji sutka jest ginekolog. Jednak jeżeli mamy do czynienia z chorobą nowotworową to, niezbędna jest wizyta u onkologa.

W przypadku zaobserwowania u siebie guzków w piersiach, należy niezwłocznie udać się do specjalisty i poinformować go o swoich podejrzeniach.

Ginekolog powinien przeprowadzić badanie gruczołów sutkowych oraz pozostałych narządów.

Dodatkowo powinno się wykonać pozostałe badania, takie jak mammografia, USG piersi, biopsja z jego natychmiastowym badaniem histopatologicznym, RTG klatki piersiowej oraz badanie krwi pod kątem poziomu hormonów.

Łagodna dysplazja sutka wymaga profilaktycznego, częstego badania piersi. Co najmniej raz w miesiącu. Wiąże się to z możliwością powstawania nowych guzków, które powinny być zbadane przez specjalistę.

Leczenie

Inwazyjne zmiany muszą zostać natychmiastowo usunięte za pomocą jednego ze sposobów: chirurgicznego wycięcia, wypalania chemicznego, gorącem, laserem lub zamrażania.

Łagodna dysplazja wymaga interwencji chirurgicznej jedynie w pojedynczych przypadkach.

Zazwyczaj pomocne bywa leczenie hormonalne, a dolegliwości związane z wystąpieniem torbieli zmniejsza stałe noszenie ciasnego stanika.


nowotwory onkologia Dysplazja sutka opis choroby gruczoły guzki piersi
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach