45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Dyspareunia

Dyspareunia jest rodzajem dysfunkcji seksualnej, która objawia się bólem w obrębie narządu płciowego przed w trakcie lub też po odbyciu stosunku płciowego.

Szacuje się, że na całym świecie na dyspareunię cierpi około 30% wszystkich kobiet.

Przyczyny:

Przyczyny dzielą się na te natury psychicznej oraz fizycznej.

Przeważnie jest to efekt niedostatecznego nawilżenia pochwy, czego skutkiem jest brak odczucia podniecenia. Czynnikiem wywołującym może być lęk przed współżyciem spowodowany np. przykrymi wspomnieniami z przeszłości. Bywa tak, że kobiety same wywołują ból – odczuwają go, ponieważ są przekonane o tym, że się pojawi.

Do przyczyn fizycznych należy zaliczyć próby odbycia stosunku podczas infekcji narządów płciowych. Choroba ta może być powikłaniem po zabiegach operacyjnych w obrębie dróg rodnych lub porodu (np. po wykonaniu cesarskiego cięcia).

W przypadku mężczyzn ból również może mieć podłoże zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dyskomfort może być skutkiem infekcji lub deformacji prącia (w większości przypadków tego typu wady dotyczą napletka).

Czasem jednak ból to konsekwencja głębokiego poczucia winy wywołanego brakiem przyjemności seksualnej. Jest to częstym wynikiem sposobu, w jaki mężczyzna został wychowany (np. w rodzinie konsekwentnie przestrzegającej zasad religijnych). Jeżeli ból ma podłoże psychologiczne to w takim wypadku, mogą być on również wynikiem gniewu lub też niechęci wobec partnera seksualnego.

Leczenie:

Najważniejsze jest poznanie przyczyn. Jeżeli dyspareunia pojawia się u kobiety w wieku pre- lub menopauzalnym, zaleca się terapię hormonalną, ponieważ w organizmie kobiety przechodzącej menopauzę dochodzi do spadku poziomu hormonów.

Widoczne są czasami zaniki śluzówki pochwy, a w fazie pobudzenia seksualnego pochwa jest mniej nawilżona, dlatego warto stosować środki nawilżające.

W przypadku stwierdzenia infekcji bądź zapalenia pochwy, lekarz przepisuje odpowiednie dla pacjentki leki.
Bardzo ważne jest również dbanie o higienę, ale najlepiej stosować preparaty przeznaczone wyłącznie do miejsc intymnych.

Źródłem zaczerwienienia w okolicach pochwy lub penisa może być bowiem stosowanie pachnących mydełek bądź innych środków przeznaczonych do mycia całego ciała. Takie produkty bywają drażniące.

Jak uniknąć dyspareunii?

Nie zawsze możliwe jest 100% uniknięcie wystąpienia jakiegoś schorzenia. Możliwe jest jednak zredukowanie ryzyka. Przede wszystkim należy dbać o higienę intymną przy pomocy przeznaczonych do tego płynów.

Konieczna jest także wizyta u ginekologa, który przeprowadzi dokładne badania. Takie wizyty powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku, czego większość kobiet nie robi. Jeżeli lekarz wykryje infekcję pochwy, najlepiej po jej zakończeniu powstrzymać się od współżycia przez jakiś czas.

Jeżeli korzystamy z basenów, sauny lub solarium należy pamiętać o zachowaniu zasad higieny – po kąpieli należy wziąć dokładny prysznic, w saunie siadać tylko na swoim ręczniku, a podczas opalania nie zdejmować bielizny.

Wszystkie te czynności pozwolą uniknąć infekcji lub zakażenia, a co za tym idzie – zmniejszą ryzyko wystąpienia dyskomfortu podczas współżycia.


choroby układu rozrodczego współżycie seksualne śluzówka pochwy Dyspareunia opis choroby dyskomfort współżycia
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach