45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Dyslipidemia aterogenna

Dyslipidemia aterogenna to zaburzenie lipidowe, które pojawia się u osób z zespołem metabolicznym oraz cukrzycą typu drugiego.

W tej chorobie brak jest charakterystycznych objawów. Może występować przy okazji innych schorzeń. Wśród nich wymienia się m.in.: alkoholizm, żółtaczkę, marskość wątroby, bulimię, jadłowstręt psychiczny, choroby nerek, lipodystrofię, czy szpiczaka mnogiego. Choroba może pojawić się w trakcie zażywania leków hormonalnych, takich jak kortykosteroidy, moczopędnych, a także cyklosporyna, retinoidy, inhibitory proteazy.

Charakterystyczne dla niej jest zwiększenie stężenia triglicerydów oraz lipoprotein o niewielkiej gęstości, dominacją małych i gęstych LDL oraz redukcja stężenia cholesterolu z frakcji HDL, mającego właściwości kardioprotekcyjne. W trakcie choroby może wystąpić długotrwała obecność w osoczu krwi remanentów lipoproteinowych, będących częściowo skatabolizowanymi chylomikronami oraz VLDL. Dane lipoproteiny składają się głównie z triglicerydów o pochodzeniu zarówno egzogennym jak i endogennym.

Leczyć tę chorobę można na parę sposobów. Każda opiera się na dążeniu do zmniejszenia stężenia LDL oraz obniżeniu stężeń TG i HDLC do poziomu przyjmowanego jako norma. Przede wszystkim modyfikuje się styl życia. Zmiany obejmują dietę oraz wprowadzenie codziennej aktywności fizycznej. Chorzy powinni ograniczyć znacznie spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych, produktów o wysokim cholesterolu oraz łatwo przyswajalnych cukrów. W zamian zwiększyć nienasycone kwasy tłuszczowe omega - 3. Koniecznie trzeba wykluczyć spożywanie alkoholu, co zapewnić ma spadek stężenia trójglicerydów.

Inna metoda leczenia to zindywidualizowana terapia farmakologiczna. Korzysta się w niej z satyny, fibraty oraz niekiedy kwasu nikotynowego i jego pochodnych. Fibraty skutecznie obniżają stężenie triglicerydów, dzięki zmniejszeniu syntezy VLDL - Ch w wątrobie. Im zawdzięcza się także wzrost stężenia HDL - Ch i powiększenie cząsteczek LDL. Satyny natomiast powodują spadek syntezy endogennego cholesterolu w wątrobie i usuwają aterogenne lipoproteiny. Satyny również znacznie podnoszą stężenie HDL - Ch. Ciężko zdiagnozować to schorzenie. Wdrożyć trzeba także odpowiednie leczenie oparte na indywidualnym stanie zdrowia pacjenta.


choroby cywilizacyjne Dyslipidemia aterogenna opis choroby co to jest Dyslipidemia aterogenna stężenie triglicerydów trudne do rozpoznania choroby
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach