45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Dysleksja

Dysleksja to forma zaburzenia układu nerwowego. Należy do grupy zwanej dysleksją rozwojową. Obok niej pojawia się w niej także dysortografia i dysgrafia. Cechą charakterystyczną tego schorzenia jest problem w czytaniu oraz trudności w poprawnym pisaniem.

U dziecka często powoduje to uczucie odrzucenia oraz dyskomfortu. Często trudności w czytaniu i pisaniu bywają nazywane "ukrytym kalectwem". Być może dlatego, że bardzo trudno jest wykryć przyczyny takich zaburzeń, które nierzadko tłumione są "wewnątrz" dziecka.

Przyczyny:
Czynniki mające wpływ na powstawanie tego schorzenia są różne. Przeważnie są to dziedziczność oraz uszkodzenia układu nerwowego (na przykład podczas ciąży lub porodu). Zaniedbanie i zbagatelizowanie takiego problemu pogłębia zaburzenia i trudności dziecka.

Od najmłodszych lat
We wstępnym etapie nauczania możesz zauważyć, że dziecko ma trudności w rozpoznawaniu liter i odwzorowywaniu ich kształtu.

Mimo wszystko schorzenie to można dosyć wcześnie wykryć. Naukowcy twierdzą, że jeśli dziecko nie raczkowało, może mieć kiedyś problemy w czytaniu, ponieważ w trakcie raczkowania powstaje naprzemienna stymulacja obu półkul mózgu (tak jak przy czytaniu). Tak samo jeżeli dziecko w wieku przedszkolnym nie lubi rysować i trudno mu się nauczyć samodzielnie jeść czy zawiązywać sznurowadła "na kokardkę". Dlatego warto zapewnić dziecku jak najwięcej zabaw ruchowych, żeby rozwijać jego umiejętności koordynacji ruchowej.

Logopedia i sylaby
Jeśli dwu, trzy latek zaczyna źle mówić - słowa wypowiadane są niewyraźne, jąka się - to rodzice powinni zwrócić się do logopedy. Często błędnie udają się do pediatry, który nie zdiagnozuje takiej choroby poprawnie.
Jeżeli dziecko wcześnie rozpocznie ćwiczenia to istnieje większa szansa powodzenia, dlatego z taką wizytą nie wolno zwlekać, bo często może ona zapobiec dysleksji. Rodzice sami powinni rozpocząć ćwiczenia z dzieckiem w domu np. - słuch fonemowy, czyli umiejętność wyróżniania głosek. Warto prosić dziecko o dzielenie wyrazów na sylaby - dla ułatwienia pozwólmy wyklaskiwać i wytupywać je.

Skutki
Dysleksja może doprowadzić do pogorszenia wyników w nauce, a czego skutkiem jest obniżenie motywacji. Dzieci stają się niechętne do podejmowania wysiłku intelektualnego, bo spada odczucie ich własnej wartości. Im wcześniejsze wykrycie i zdiagnozowanie choroby, tym łatwiejsza droga do jej przeciwdziałania. Optymalny dla dzieci wariant to wykrycie jej już w przedszkolu i skierowanie na dodatkowe zajęcia korekcyjno-kompensacyjne.


choroby układu nerwowego Dysleksja opis choroby co to jest dysleksja skutki dysleksji
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach