40 769 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 699 produktów w 204 kategoriach

Dyskineza dróg żółciowych

Dyskineza dróg żółciowych to choroba polegająca na nieprawidłowym funkcjonowaniu ruchu dróg żółciowych. Chorobie nie towarzyszą inne zmiany w organizmie. Opiera się głównie na zaburzeniach motoryki dróg żółciowych oraz funkcji pęcherza żółciowego.

Rodzaje:

Chorobę przypisuje się do dwóch grup – wyróżniamy dyskinezę hiperkinetyczną oraz dyskinezę hipokinetyczną. Pierwszy jej rodzaj to podwyższona aktywność skurczowa i przeważnie spotyka się ją u ludzi młodych.

Dyskineza hipokinetyczna to zmniejszona aktywność skurczowa i dotyka przeważnie ludzi z labilnym układem nerwowym oraz będących w średnim wieku – po 40 roku życia.

Przyczyny:

Przyczyny tego schorzenia nie są do końca jasne. Uważa się za winnego stres wywołany trudnościami rodzinnymi, kłopotami zdrowotnymi lub problemami seksualnymi.

Dodatkowo rozwojowi sprzyją zmiany stężeń hormonów przewodu pokarmowego:

  • ciąża,
  • okres przekwitania
  • nieprawidłowe funkcjonowanie jajników, nadnerczy i innych gruczołów wydzielających hormony.

Lekarze często podają też inne przyczyny – według nich choroba to skutek, m.in. chorób mięśni, chorób układu nerwowego, cukrzycy, otyłości i hiperlipemii lub działania leków.

Ponadto dyskineza towarzyszy zapaleniu pęcherza żółciowego oraz innych dróg żółciowych. Pojawia się także po operacji na pęcherzu żółciowym. Niekiedy jest też wynikiem infekcji pasożytniczych układu pokarmowego.

Według statystyk można również przypuścić jakie przyczyny powodują dany typ dyskinezy. Forma hipokinetyczna na przykład najczęściej pojawia się u osób prowadzących nieregularny tryb życia, o nieodpowiednim odżywianiu i robiących duże przerwy między posiłkami.

Natomiast w przypadku dyskinezy hiperkinetycznej powodem może być nadmierne solenie potraw.

Diagnoza

Trudno zdiagnozować tę chorobę. W tym celu wykonuje się skomplikowaną diagnostykę. Niezbędne jest przeprowadzenie USB jamy brzusznej oraz rutynowe badanie krwi.

W pewnych przypadkach może być konieczna obserwacja szpitalna, gdzie przeprowadza się badania specjalistyczne - sondowanie, badanie endoskopowe lub badanie manometryczne. Ujemny wynik tych badań pozwala przyjąć rozpoznanie dyskinezy dróg żółciowych.

Leczenie

Gdy wynik badań wynosi poniżej 40%, zaleca się cholecystektomię. Przeważnie wykonuje się endoskopową sfinkterotomię. Zabieg polega na przecięciu dowolnego zwieracza wokół przewodu żółciowego.

W leczeniu bardzo ważne jest odpowiednie podejście lekarza, który przepisze odpowiednie leki: działające rozkurczowo na pęcherzyk i drogi żółciowe. Czasami potrzebna jest obecność psychologa, ponieważ podczas leczenia ważne są metody i środki psychosomatyczne o charakterze uspokajającym i antydepresyjnym.

Takie preparaty powinny być przepisywane przez lekarza tylko w przypadku zaobserwowania u pacjenta zaburzenia stanu psychicznego.

Dieta

Chory musi zastosować specjalną dietę. Opiera się ona na niskotłuszczowych potrawach i ograniczonej ilości błonnika. Powinno się też wzbogacić ją o potrawy bogate w magnez i substancje takie jak: sorbitol lub ksylitol.

Wstępnie powinno się pić jedynie ciepłe napoje. W ciągu kilku dni można wprowadzić do diety potrawy półpłynne, a następnie tłuste mleko. Później stopniowo można zacząć spożywać białko zwierzęce.

Wartość energetyczna potraw powinna być taka sama jak w diecie ludzi zdrowych. Należy ostrożnie wprowadzać pokarmy pobudzające wydzielanie żółci, a podawane potrawy powinny być ciepłe. Niezbędne jest też picie wody mineralnej o wysokim stopniu mineralizacji.


stres choroby układu moczowego Dyskineza dróg żółciowych opis choroby badanie endoskopowe podwyższona aktywność skurczowa
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 769 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 699 produktów w 204 kategoriach