45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Dychawica oskrzelowa

Astma oskrzelowa to przewlekła choroba, której skutkiem jest stan zapalny błony śluzowej układu oddechowego i w którego efekcie powstaje nadreaktywność błony śluzowej na czynniki zewnętrzne.

W zależności od czynników chorobę tę rozróżnia się na astmę atopową - wywołaną przez alergeny. Astmę endogenną - bez swoistego alergenu jako czynnika etiologicznego. W jej przypadku przyczyna duszności jest znana.

Astma charakteryzuje się dusznościami typu wydechowego. Chory w czasie jej trwania odczuwa ogólny niepokój i doskwierają mu świsty i furczenia wywołane utrudnionym przepływem powietrza przez zwężone światło oskrzeli i oskrzelików. Spowodowane to jest kurczem mięśni gładkich ich ściany. W niektórych przypadkach kurcze pojawia się tylko w określonych sytuacjach u innych niemal stale.

W astmie atopowej duszności wywołane są kontaktem chorego z alergenem. Chory na atopową astmę skrzelową reaguje wtedy utrudnionym wydechem, męczącym kaszlem i patologicznymi szmerami oddechowymi.

Obecnie chorobę tą leczy się za pomocą leków przeciwzapalnych. Medycyna poznała dobrze mechanizmy tworzenia się zapalenia immunologicznego w astmie i dlatego pierwszoplanową rolę w jej leczeniu powinny odgrywać wziewne (podawane wprost do oskrzeli przez specjalne inhalatorki) leki przeciwzapalne.


leczenie astmy oskrzelowej alergie Dychawica oskrzelowa opis choroby dychawica oskrzelowa przyczyny astma oskrzelowa pierwsze objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach