40 719 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Dur brzuszny

Dur brzuszny (łac. typhus abdominalis) to bakteryjna choroba ogólnoustrojowa chorobą, na której powstanie mają wpływ pałeczki z gatunku Salmonella typhi. Jej objawy to gorączka, krańcowe wyczerpanie, bóle brzucha.

Przyczyną choroby są bakterie, które w temperaturze 60°C giną już po kilkunastu minutach. Choroba najbardziej rozprzestrzenia się w krajach, gdzie poziom higieny jest bardzo niski.
Pałeczki duru brzusznego po dostaniu się do przewodu pokarmowego i lokalizują się końcowym odcinku jelita cienkiego (tzw. jelicie krętym) następnie wnikając przez nabłonek jelitowy - przedostają się do układu limfatycznego, gdzie się rozmnażają. Po 1-2 tygodniach od kontaktu z bakterią pojawia się gorączka 40-41°C i utrzymuje się nawet przez kilka tygodni. Chory jest obojętny,, "odurzony" (stąd nazwa). Konieczna jest hospitalizacja.

Drogi szerzenia duru brzusznego obejmują:

  • wodę - z zakażonego naturalnego źródła
  • zakażona żywność - lody, sałatki, mięso, a zwłaszcza mleko, które jest wyjątkowo korzystnym środowiskiem dla rozwoju bakterii,
  • owady - zwłaszcza muchy,
  • bezpośredni kontakt z chorym lub nosicielem -przy nieprzestrzeganiu zasad higieny.

choroby zakaźne bóle brzucha Dur brzuszny opis choroby sposoby zakażenia durem tyfus objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 719 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach