40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Dreszcze

Dreszcze są to drobnofaliste drżenia ciała spowodowane nieskoordynowanymi skurczami mięśni. Zazwyczaj pojawiają się w trakcie szybkiego podniesienia ogólnej temperatury ciała. Zjawisko towarzyszy ciężkim chorobom zakaźnym np. w przypadku malarii, duru plamistego lub powrotnego.
Dreszcze występują w trakcie ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek czy zapalenia płuc. Mogą również towarzyszyć uczuciu zimna.

Dreszcze są pożyteczne np. w trakcie marznięcia.j Jest to wtedy reakcja mechanizmów obronnych. Ich zadanie to dostarczenie organizmowi dodatkowych ilości ciepła w wyniku zaistniałego stanu hiperkinetycznego, warunkowanego wzmożonym wydzielaniem przez gruczoły nadnerczowe substancji hormonalnych (adrenaliny i noradrenaliny).

Dreszcze, które towarzyszą gorączce, są zjawiskiem patologicznym, wywołanym przenikaniem do krwi substancji gorączkotwórczych (toksyn bakteryjnych, samych bakterii, wirusów lub rzadziej drobniutkich fragmentów tkankowych, np. z powodu rozpadania się guza nowotworowego lub pasożytów).


choroby mięśni Dreszcze opis choroby przyczyny dreszczy dreszcze u niemowlaka zapalenie nerek a dreszcze
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach