44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Depresja zimowa

Depresja zimowa dokucza wielu osobom. Powoduje brak energii do życia, słabą wydolność organizmu, gorsze samopoczucia i ciągłe rozdrażnienie.

Brak światła
Powodów złego samopoczucia jest wiele. W okresie zimowym przeważnie winny jest brak światła. Przez to stajemy się markotni i przybici.
Nie można bagatelizować objawów depresji zimowej, ponieważ nieleczona może mieć bardzo negatywny wpływ na ciało i duszę.

Melatonina i serotonina, źródła złego samopoczucia?

W trakcie snu organizm wytwarza melatoninę, hormon, który pośród innych funkcji jest także odpowiedzialny za zasypianie, fazy snu i budzenie. Produkcje melatoniny w organizmie ogranicza światło, dlatego czujemy się senni w trakcie okresu zimowego.

W trakcie krótkich zimowych dni i długich nocy ciało nastawione jest na odpoczynek, stajemy się apatyczni i senni. Na skutek niedoboru naturalnego źródła światła dochodzi do stężenia niektórych substancji w mózgu, wliczając serotoninę, która ma wpływ na nastrój człowieka. Gdy serotoniny jest za mało, stajemy się ospali i czujemy niechęć do wykonywania jakichkolwiek czynności. Nasz organizm działa zgodnie z zimową porą roku.
Leczenie zimowej depresji - domowe sposoby

Warto korzystać z okazji i dostarczać w każdy możliwy sposób naturalne światło. Dobrym sposobem okaże się codzienny spacer, nawet w pochmurne dni.
Można kupić specjalną lampę i doświetlać się dwa razy dziennie: rano i wczesnym wieczorem. Wpłynie to korzystnie na nasze samopoczucie. Najważniejsze jest oświetlenie, nawet sztuczne.
Jeżeli większość dnia przebywamy w ciemnym pomieszczeniu, możemy doświetlać się silnymi żarówkami. Odpowiednie do tego będą żarówki kompaktowe tak zwane energooszczędne. Ich światło nie faluje, a ich widmo jest podobne do światła słonecznego.

Ciemnych pomieszczeń nie warto też przysłaniać ciężkimi, ciemnymi roletami i zasłonami. Pamiętajmy, że węglowodany i słodycze pomagają polepszyć samopoczucie, dlatego niewielka ich ilość będzie nieszkodliwa. W zimowej diecie przede wszystkim powinny znaleźć się artykuły, bogate w witamy A, C, E i B (dużą ich zawartość znajdziemy w warzywach i owocach) oraz mikroelementy takie jak żelazo, cynk czy magnez.


choroby psychiczne Depresja zimowa opis choroby przyczyny depresji zimowej, Leczenie zimowej depresji depresja w zimie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach