45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Daltonizm

Daltonizm błędnie nazywany jest ślepotą barw. Tak naprawdę daltonizm jest wadą wzroku objawiająca się problemem w rozpoznaniu zielonego koloru lub myleniu go z kolorem czerwonym. Przeważnie dziedziczy się to schorzenie i częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Daltonizm nabyty stanowi skutek przejścia choroby siatkówki lub drogi wzrokowej.

Definicja
Oko ludzkie potrafi widzieć barwy światła o długości fali w zakresie od około 400 nm (barwa fioletowa) do około 800 nm (barwa czerwona). Osoby, które cierpią na tę chorobę, nie są w stanie rozpoznać barwy zielonej i czerwonej, a więc barw o długości fali w granicach 490-780 nanometrów.

Przyczyny
Zaburzenia te mają swoje przyczyny w genetyce. Uszkodzeniu ulegają drogi wzrokowe, od siatkówki aż po korę mózgową. Także niektóre leki lub substancje psychoaktywne mogą przyczynić się do powstania daltonizmu.
Jakich barw nie widzi daltonista?

Daltonizm nie rozróżnia koloru czerwonego, pomarańczowego, żółtego i zielonego. Istnieje brak rozróżnienia w percepcji składowych czerwonej i zielonej gdzie w efekcie barwa fioletowa i morska odbierana jest przez chorego jako jeden kolor. Choroba nie zaburza ostrości widzenia.

Diagnoza
Chorobe rozpoznaje się na podstawie badań wzroku z wykorzystaniem barwnych tablic pseudoizochromatycznych. Czasami trzeba wykonać badania z wykorzystaniem anomaloskopu. Pacjent poddany takiemu badaniu ma za zadanie porównać dwie barwy. Inny sposób to testy Farnswortha. W badaniu wykorzystuje się 16 lub więcej różnokolorowych pionków w różnych odcieniach, które pacjent musi ułożyć w odpowiedniej kolejności.

Daltonizm: skutki dla dziecka

Daltonizm dotkliwie dotyka dzieci. Dzieje się tak dlatego, że w tym wieku małe dziecko znajduje się w gorszej sytuacji zarówno w dziedzinie nauki, jak i samooceny. Przedszkolak lub pierwszoklasista na swoich rysunkach może malować czerwoną trawę, lub zielony dach domu, a tym samym środowisko nie będzie dla niego wyrozumiałe.
Daltoniści w ruchu ulicznym

Daltoniści stwarzają zagrożenie w ruchu ulicznym. Osoby zdrowe są w stanie z większej odległości zauważyć światło lamp sygnalizujących lub hamulcowych. Częste są przypadki, że daltonista przejeżdża przez tory kolejowe, mimo świecącej się na czerwono zapalonej lampy semafora.

Leczenie
Dobry sposób na tę chorobę stanowią soczewki korekcyjne. Pozwalają one na prawidłowe rozróżnianie barw, jednak taka możliwość dotyczy osób jedynie z częściowym daltonizmem. Soczewki takie posiadają warstwę, która została zaprojektowana tak, aby zmienić spektrum przechodzącego przez nią światła, w celu wyzwolenia w daltoniście bodźców podobnych do tych, które pojawiają się u osoby widzącej kolory normalnie.


choroby oczu Daltonizm opis choroby daltonizm - na czym polega kierowanie samochodem a daltonizm daltonizm u dziecka jak rozpoznać
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach