45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Częstoskurcz przedsionkowy

Częstoskurcz pojawia się u osób z uszkodzonym sercem, ale także u pacjentów bez jawnej choroby serca. Występuje w przedsionku i być napadowy lub ustawiczny.

Dwie postacie częstoskurczu
Częstoskurcz przedsionkowy pojawia się w dwóch postaciach. Pierwszą jednoogniskowa, podczas której dostrzega się miarowy rytm wywodzący się z przedsionka. Drugą natomiast to częstoskurcz wieloogniskowy. W tym wypadku rytm jest niemiarowy i trochę wolniejszy.

Przyczyny
Podatne przeważnie są osoby np. po przebytym zawale, gdyż u nich większe jest ryzyko pojawienia się częstoskurczu. Dodatkowy czynnik stanowi przewlekłe choroby płuc, zapalenia metaboliczne, oraz przedawkowania leków, bądź alkoholu. Należy także zwracać uwagę witaminy, które dostarczamy do organizmu, ponieważ niedobór potasu również może wywołać chorobę.

Diagnoza
Pierwszym symptomem, z jakim trafiają chorzy do lekarza, jest w tej sytuacji uczucie kołatania serca. W przypadku osób cierpiących na choroby serca dosyć często pojawiają się zawroty głowy, omdlenia, a nawet może dojść do wstrząsu kardiogennego. Rozpoznać jednak właściwie można dzięki zapisie EKG.

Leczenie
W tym wypadku wszystko zależne jest od stanu pacjenta. W każdym razie jest to trudny proces leczenia, ponieważ na samym wstępie należy zdiagnozować czynniki powstawania częstoskurczu. Z pewnością łatwiej jest zlikwidować częstoskurcz spowodowany chorobą ostrą, ponieważ po usunięciu choroby istnieje duża szansa na to, że wszystko się unormuje. Bardziej skomplikowana sytuacja istnieje w wypadku częstoskurczu ustawicznego. Wówczas trzeba wykonać ablację, czyli usunięcie poprzez wprowadzenie specjalnej elektrody obszaru serca, który jest czynnikiem występowania choroby. Stosuje się też leczenie farmakologiczne, polegające na podaniu na początku beta - blokerów lub blokerów kanału wapniowego, dzięki którym następuje przyspieszenie akcji serca, wzrost ciśnienia tętniczego i rozszerzenie oskrzeli. Podaje się również leki takie jak flekainid, dizapiramid, bądź w ostateczności sotalol czy amiodaron.
Lekarze nawołują, aby nie lekceważyć żadnych objawów, gdyż jest to bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do kardiomiopatii, czyli trwałej dysfunkcji serca.


choroby serca wady serca Częstoskurcz przedsionkowy opis choroby częste skurcze czym jest częstoskurcz
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach