40 553 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Cysta

Torbiel (cysta) jest wytworem patologicznym. Przeważnie objawia się w formie łagodnego nowotworu. U kobiet cysty przeważnie tworzą się narządzie rodnym. Rzadziej występują na wargach sromowych.

Możliwe jest, że cysty wytworzą się w przedsionku pochwy, a konkretnie w odpowiedzialnym za jego zwilżanie gruczole Bartholina. Jest to efekt stanu zapalnego gruczołu. Torbiele mogą też powstawać w ścianie pochwy, na szyjce macicy (zwłaszcza gdy goi się nadżerka), wewnątrz samej szyjki, w mięśniu macicy i w okolicach jajowodów.

Zwykle jednak wytwory te tworzą się w jajnikach, ale jedynie 10-15 proc. z nich ma charakter nowotworowy. Reszta są to łagodne zmiany. Cysty nie są na tyle groźne, by wymagać bezpośredniej interwencji. Stosuje się obserwację i ewentualne leczenie. Torbiele powstałe na jajnikach mogą negatywnie wpływać na ich funkcjonowanie, powodując np. nieprawidłowe krwawienia miesięczne. Specyficzną formą są tzw. torbiele czekoladowe, które tworzą się w jajnikach kobiety chorej na endometriozę. Wzrastając z każdym cyklem miesięcznym, torbiele te mogą nawet całkowicie zniszczyć jajniki i spowodować bezpłodność kobiety. Problemy z zajściem w ciążę mogą być również następstwem cyst na jajowodach.

Torbiele to często skutek zahamowania pęknięcia dojrzałego pęcherzyka Graafa. Może to się zdarzyć, gdy pęcherzyk nie zawiera żadnej komórki jajowej lub gdy istniejąca komórka jajowa obumarła. Czynnikiem w tym wypadku mogą być zaburzenia hormonalne. W razie braku i jajeczkowania pęcherzyk nie przestaje rosnąć. W jego wnętrzu gromadzi się płyn i po pewnym czasie dochodzi do wytworzenia się torbieli.

Zależnie od rozmiarów torbieli i okresu cyklu płciowego mogą występować jednostronne, rozpierające rozlane bóle podbrzusza. Małe torbiele najczęściej nie wywołują żadnych dolegliwości.


nowotwory Cysta opis choroby przyczyny tworzenia sie torbieli nieprawidłowe krwawienia miesięczne torbiel a ciąża
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 553 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach