40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Cysta naskórkowa

Cysta naskórkowa (cystis epidermoidales) - pospolicie nazywana kaszakiem (athaeroma). Jest to stopniowo rosnący na skórze łagodny guz o charakterze torbieli, którego wypełniają masy rogowe i łojowe oraz zawierający elementy mieszków włosowych. Sporadycznie powstają drobne powierzchniowe torbiele naskórkowe zwane prosakami (milium), zwykle na twarzy lub mosznie.

Cysty często powiększają się i przybierają białe lub żółtawe zabarwienie, nie powodując bólu. Przy ponownym zakażeniu stają się zaczerwienione i bolesne. Do zakażenia dochodzi poprzez przebicie cysty i wydostania się jej zawartości na zewnątrz.

Leczenie prosaków polega na nakłuciu zmian i ich delikatnym wyciśnięciu. W przypadku większych torbieli chirurgicznie nacina się zmiany skalpelem lub usuwa w całości, co zapobiega nawrotom, jeżeli w czasie zabiegu nie usunięto całej ściany torbieli. W przypadku zakażenia torbieli postępowanie polega dodatkowo na założeniu sączka w miejscu wyciętej torbieli i podawaniu antybiotyków przez 7-10 dni.


nowotwory Cysta naskórkowa opis choroby cysta leczenie powikłania cysty jak wygląda cysta
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach