40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Cukrzyca typu MODY

Typ tej choroby zależy od uwarunkowań genetycznych i jest stosunkowo rzadki.

Przyczyny cukrzycy typu MODY:
Ten rodzaj cukrzycy nabywa się poprzez dziedziczenie autosalonie dominujące. Wiąże się to z powstałymi mutacjami genów powiązanych z komórkami trzustki. Efektem tego są zaburzenia wydzielania insuliny.
Choroba występuje bez względu na płeć tak więc w przypadku gdy dziecko dziedziczy ją od rodziców to prawdopodobieństwo wynosi dokładnie 50%. Rozwija się przed ukończeniem 25. roku życia.

Najpopularniejsze rodzaje cukrzycy typu MODY
Choroba ta dzieli się 11 typów chorobowych, które są zależne od rodzaju mutacji. Najczęściej spotkać można:

MODY 3 - mutacja genu HNF1-alfa. Najczęściej można ją zaobserwować. Choruje na nią 70% spośród wszystkich cukrzyków typu MODY. Rozwój tej choroby przypada na wiek dojrzewania lub tuż po ukończeniu dwudziestego roku życia. Ludzie z tej odmiany najczęściej mogą się obyć bez insuliny, ale konieczne jest przyjmowanie tabletek będących pochodnymi suifonylomocznika.

MODY 1 - mutacja genu HNF4-alfa. Jest najrzadszą odmianą. Choremu podaje się tabletki z pochodnymi sulfonylomocznika. Jeżeli cukrzyca bardziej się rozwinie, to konieczne stanie się podawanie insuliny.

MODY 5 - mutacja genu HNF1- beta. Forma cukrzycy, bez wielu towarzyszących dolegliwości. Głównie należą do nich torbielowatość nerek i zaburzenia macicy. Torbiele nerek możliwe są do wykrycia jeszcze zanim dziecko się urodzi. Postępująca choroba może się wiązać z koniecznością stosowania insuliny, zrównoważonej diety i regularnych aktywności fizycznych.

MODY 2 - mutacja genu glukokinazy. Glukokinaza jest genem odpowiedzialnym za poziomu cukru we krwi znajdującej się w organizmie. W wyniku nieprawidłowego działania tego genu dochodzi do podwyższonego poziomu glukozy we krwi.

Leczenie cukrzycy typu MODY
Leczenie polega na stosowaniu diety, która będzie obniżała podwyższony poziom glukozy we krwi. Oprócz tego trzeba zażywać doustne leki hipoglikemizujące, które w tym rodzaju cukrzycy mają na tyle wysoką skuteczność, że często przez wiele lat można się obyć bez rozpoczynania insulinoterapii. Lekarze zalecają również aktywność fizyczną.


choroby genetyczne Cukrzyca typu MODY opis choroby Przyczyny cukrzycy typu MODY Leczenie cukrzycy typu MODY rodzaje cukrzycy typu MODY
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach