45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Cukrzyca ciążowa

U ciężarnych kobiet cukrzyca występuje rzadko, bo tylko w jednym przypadku na sto. Jest wynikiem stresu lub przeciążenia organizmu, a w czasie ciąży, kobieta jest narażona na oba te czynniki.

Badania:
Schorzenie to łatwo rozpoznać podczas rutynowych badań. Wystarczy, że lekarz zbada poziom cukru we krwi na początku ciąży (badanie musi być wykonane na czczo), a co miesiąc wykona się badanie moczu. Między 24. a 28. tygodniem ciąży, kobieta musi wypić roztwór glukozowy, czyli bardzo słodki płyn, po czym bada się stężenie glukozy we krwi. Stosuje się też test diagnostyczny, który polega na tym, że: ciężarna oddaje krew przed wypiciem słodkiego płynu, a po dwóch godzinach krew pobierana jest ponownie.

Wpływ cukrzycy ciążowej na dziecko
Glukoza przenika przez barierę łożyskową, dlatego też choroba ta ma znaczny wpływ na płód. Hiperglikemia, która pojawia się u matki, powiększa glikemię we krwi płodu oraz nadprodukcję insuliny. Przez to następuje opóźnienie rozwoju płodu i jego niedojrzałość, co w efekcie zwiększa ryzyko powikłań położniczych takich jak cięcie cesarskie lub urazy okołoporodowe. Duży niedobór insuliny i hiperglikemia u matki mogą skutkować powstaniem u płodu wad wrodzonych serca, nerek i układu nerwowego, a nawet jego obumarcia.

Wpływ na organizm matki

Cukrzyca nie jest obojętna na organizm matki, który i tak już doświadcza dużego wysiłku w związku z ciążą. Skutki choroby to przeważnie infekcje dróg moczowych, poronienie lub poród przedwczesny, czy nadciśnienie. W ciężkim typie tej choroby dochodzi do wystąpienia przewlekłych powikłań cukrzycy.

Leczenie cukrzycy ciążowej

Niezmiernie ważna okazuje się dieta, specjalnie dostosowana dla ciężarnych kobiet chorych na cukrzycę. Jeśli dieta nie unormowała poziomu glukozy we krwi, czyli nie doprowadziła do normoglikemii, rozpoczyna się insulinoterapię. W jej trakcie wielokrotnie wstrzykuje się krótko lub średnio długo działającą insulinę ludzką. Do niedawna nie dopuszczano do stosowania leków doustnych dla pacjentek w ciąży, jednak ostatnie badania wykazały, że jest to całkowicie bezpieczna forma leczenia. Kilka razy dziennie powinien być mierzony poziom cukru we krwi, który wykonuje się za pomocą glukometru - pobiera on kroplę krwi z opuszka palca. Lekarze prowadzący ciążę częściej monitorują dziecko i regularne sprawdzają jego rozwój. Są to badania całkowicie nieinwazyjne.

Dieta:
Odpowiednią dietę cukrzycową dla ciężarnych kobiet układa dietetyk. Kobieta powinna spożywać pięć lub sześć małych posiłków dziennie. Menu powinno zawierać nabiał. Bogate w niego są ryby i chude mięso oraz warzywa i pieczywo razowe. Całkowicie wykluczyć należy cukry proste, czyli słodycze, miód, cukier, niektóre owoce. Nie zalecane jest również spożywanie tłustych potraw, białego pieczywa i ciast, czyli węglowodanów prostych. Dieta powinna być dopasowana indywidualnie do potrzeb kobiety - jej działanie jest wtedy najskuteczniejsze i pozwoli na prawidłowy przebieg ciąży.


cukrzyca w ciąży leczenie cukrzycy w ciąży Cukrzyca ciążowa opis choroby Choroby kobiece czy cukrzyca może szkodzić ciąży
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach