40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Condylomata acuminata

U kobiet choroba pojawia się na wargach sromowych, w pochwie, na szyjce macicy, w okolicy odbytu i w odbytnicy. U mężczyzn zmiany mogą wystąpić na napletku, w ujściu cewki moczowej, na trzonie prącia, w odbycie i w odbytnicy występują miękkie, różowe brodawki.

Kłykciny kończyste to brodawkowate zmiany cieliste, przeważnie wywołane określonym wirusem brodawczaka (HPV) o niskim ryzyku. Kłykciny kończyste zaobserwować można najczęściej na zewnętrznych narządach płciowych lub w pobliżu odbytu u kobiet i u mężczyzn. Rzadziej obejmują rejon pochwy lub szyjki macicy. Kłykciny kończyste zazwyczaj nie wywołują pieczenia, swędzenia lub bólu. Wirusy HPV typu 6 i 11, które są przyczyną kłykcin kończystych, nie należą do typów wysokiego ryzyka, odpowiedzialnych za zachorowania na raka szyjki macicy.

Zmiany powiększają się szybko i w efekcie mogą tworzyć kalafiorowate skupienia. W czasie ciąży mogą się rozprzestrzeniać jeszcze szybciej. Są praktycznie bezbolesne.

Kłykciny kończyste rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Przeważnie występują u mężczyzn. Podejrzewa się, że kłykciny mogą być stanem przednowotworowym raka macicy i innych narządów. Aby zapobiec chorobie, należy stosować prezerwatywy w celu ochrony przed infekcją w czasie stosunku płciowego.


choroby weneryczne Condylomata acuminata opis choroby kłykciny kończyste objawy jak leczyc kłykciny kończyste powikłania po kłykcinach kończystych
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach