45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ciążowa choroba trofoblastyczna

Choroba ta dotyczy kobiet ciężarnych i obejmuje zespół zaburzeń zdrowotnych o różnym stopniu zagrożenia. Problem rozpoczyna się w komórkach trofoblastycznych tworzących litą warstwę, a następnie towarzyszących powstawaniu zawiązków naczyń.

Trofoblasty dostarczają też składniki odżywcze z organizmu matki do zarodka. Tworzą one bowiem łożysko i produkują gonatropinę kosmkową (hormon sygnalizujący kobietę o byciu w ciąży, którego obecność wykrywają testy ciążowe). W skład grupy chorób trofoblastycznych wchodzi parę schorzeń, łączy je nadprodukcja gonatropiny kosmkowej.

Istnieją trzy główne typy tych chorób:

Zaśniad groniasty

To najmniej groźna choroba dla kobiet. Powoduje jednak poronienie. Zaśniady mogą być: całkowite, częściowe i inwazyjne. Zaśniad całkowity objawia się tym, że prawidłowy plemnik wnika do uszkodzonej komórki jajowej, przez co nie dochodzi do prawidłowego zapłodnienia i zarodek się nie rozwija. Czasami samodzielnie opuszcza on ciało kobiety, w innych przypadkach konieczna jest interwencja lekarza w celu usunięcia martwego płodu.

Zaśniad częściowy występuje, gdy komórka jest zapłodniona dwoma plemnikami, ale jeden jest uszkodzony. Zarodek nie jest on zdolny do życia i ginie po kilku tygodniach od zapłodnienia. Ostatnia odmiana choroby- inwazyjna, charakteryzuje się ty, że zaśniad nacieka na ścianę macicy powodując niewłaściwy przepływ komórek trofoblastycznych i przeciążenie macicy, co skutkuje jej pęknięciem, a następnie wytworzeniem groźnego dla życia krwotoku.

Rak kosmówki

Występujący rzadko bardzo złośliwy nowotwór, mogący mieć przerzuty na inne narządy (głównie mózg, płuca, nerki i wątrobę). Leczenie jednak często bywa skuteczne ale tylko w przypadku gdy rak został wystarczająco wcześnie wykryty. W 22% powstaje on jako konsekwencja poronienia, jednak również w 22% towarzyszy prawidłowo rozwijającej się ciąży. W 50% przypadków jest on poprzedzony zaśniadem, o którym była mowa wyżej.

Guz miejsca łożyskowego

Jest to najgroźniejsza forma choroby trofoblastowej. Powstaje wolniej niż rak kosmówki i często nie daje przerzutów, ale leczenie rzadko bywa skuteczne. Przeważnie wykazuje wysoką odporność na stosowanie chemioterapii.

Czy można się przed nimi ustrzec?

Lekarze z reguły twierdzą, że choroby trofoblastyczne są wywołane genetyczne i nie ma jednoznacznej rady na to, jak ich uniknąć. Na pewno jednak na ich rozwój mogą wpłynąć wszystkie czynniki, które ogólnie szkodzą ciąży, takie jak: picie alkoholu, palenie papierosów i kontakt ze środkami chemicznymi. Ponadto, jeśli zaśniad pojawił się u kobiety w trakcie jednej ciąży, prawdopodobieństwo jego nawrotu przy kolejnej jest aż 10-krotne.


Ciążowa choroba trofoblastyczna opis choroby Choroby kobiece zespół zaburzeń zdrowotnych zarodek rak kosmówki
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach