45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ciąża rzekoma

Ciąża rzekoma pojawia się u kobiet jako forma zaburzenia. Mimo że nie doszło do zapłodnienia, to zaobserwować można objawy towarzyszące prawdziwej ciąży. Przypadłość taka pojawia się dosyć rzadko. Skutkiem ciąży rzekomej mogą być też inne choroby na tle psychicznym takie jak np. depresja. Dlatego ważna jest walka z tym zaburzeniem.

Przyczyny:
Za główną przyczynę uważa się ogromną chęć do posiadania dziecka. Często można to spotkać u kobiet zamężnych lub samotnych, ale nie mogących mieć potomstwa. Wówczas skupia ona swoje myśli i marzenia wokół dziecka, którego nie może mieć. Wtedy czasami dochodzi do zaniedbania innych rzeczy. Kobiety te często późno udają się ginekologa, by nie rozwiać złudzeń, związanych z ciążą.

Ciąża rzekoma może wystąpić też u kobiet, które obawiają się posiadania dzieci. Przeważnie są to młode dziewczyny. W tym wypadku każde objawy podobne do tych, które towarzyszą ciąży, przypisują właśnie jej. Mimo iż takie oznaki mogą być wynikiem jakiś innych dolegliwości. Jednak strach przed ciążą jest zbyt silny i niekiedy ciężko komuś to wytłumaczyć.
Kluczowa okazuje się też presja, jaką wywiera na kobiety otoczenie. Wywołuje to stres, który ma wpływ na działanie osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, będące ośrodkami wydzielania hormonów. Gdy współdziałanie tych ośrodków zostaje zaburzone, wówczas rośnie wydzielanie hormonów. To z kolei przyczynia się do zmian hormonalnych, podobnych, jakie występują u kobiet w ciąży. Co więcej, ciąża rzekoma może pojawić się u kobiet leczących się progesteronem i estradiolem.

Diagnoza:
Niezbędne w tym wypadku jest badanie USG oraz badania hormonalne, które jednoznacznie stwierdzą czy kobieta jest faktycznie w ciąży. Wszystko jest sprawdzane w początkowej fazie ciąży rzekomej, dzięki czemu pacjentka wie od razu, że nie doszło do zapłodnienia. Bywa to bardzo emocjonalnym przeżyciem dla kobiet, zwłaszcza jeżeli bardzo pragnęły dziecka.
Natomiast w dawnych stuleciach, gdy kobiety cierpiały na ciążę rzekomą, niedoszłe matki do ostatniej chwili były przekonane, że są w ciąży. Wówczas nawet dochodziło do porodu, kiedy to okazywało się, że w macicy kobiety nic nie ma.
Stan psychiczny kobiet w ciąży rzekomej

Kobiety, będące w ciąży rzekomej są pewne, że urodzą dziecko. Objawy fizyczne i psychiczne w takim stanie jedynie potwierdzają to stwierdzenie. Gdy prawda wychodzi na jaw, nie chcą dopuścić tego do swojej świadomości. Nawet mimo negatywnych testów ciążowych czy potwierdzenia przez lekarza, kobiety nie chcą uwierzyć, że nie są w ciąży. Jest to dla nich ogromne przeżycie. Stan można porównać do tego, kiedy kobieta traci dziecko. Silne pragnienie posiadania potomstwa wygrywa z racjonalnym myśleniem. To wszystko doprowadza do powstania innych zaburzeń psychicznych, lęków oraz depresji.

Sposoby leczenia:
Niedoszłe matki, pewne, że są w ciąży, wymagają udzielenia pomocy. Ciąża rzekoma to zaburzenie na tle psychicznym, które należy leczyć. Sama psychoterapia nie będzie wystarczająca. Potrzebna jest także ścisła współpraca z ginekologiem oraz psychiatrą. Kobieta musi przyjmować leki farmakologiczne, dzięki którym wyjdzie z choroby. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ przy ciąży rzekomej może towarzyszyć bądź pojawić się po niej poczucie krzywdy i winy oraz przygnębienie, jak i zaburzenia nerwicowe. Co ważne, partner oraz najbliżsi powinni być zawsze blisko kobiet, zmagających się z tą chorobą.
Taka ciąża zazwyczaj trwa połowę ciąży prawdziwej.


choroby psychiczne zaburzenia psychiczne Ciąża rzekoma opis choroby objawy ciąży rzekomej objawy urojonej ciąży
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach