40 767 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 699 produktów w 204 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Chrypka

Chrypce towarzyszy zmiana głosu, a zwłaszcza jego barwy. Osłabienie głosu może skutkować nawet jego tymczasowym zanikiem. Chrypka powstaje na skutek choroby krtani, ale może być też wynikiem chorób ogólnych lub psychicznych.
Nieustającą chrypkę powoduje: palenie tytoniu, spożywanie w nadmiernych ilościach alkoholu, oddychanie zimnym powietrzem czy kontakt z niektórymi substancjami chemicznymi. W jej powstawaniu czynnikiem są też alergie. Czasem to efekt uszkodzenia nerwów krtaniowych czy wynika z podrażnień wywołanych obecnością ciała obcego.

Przeważnie chrypka to po prostu objaw przewlekłego zapalenia krtani. Dotyczy to głównie osób nadmiernie wykorzystujących swój głos. Dzieje się tak dlatego, że podczas mówienia oddycha się głównie przez usta, a nie przez nos - powietrze, które dostaje się wtedy do krtani, jest nieogrzane, nieoczyszczone i za mało wilgotne co sprzyja rozwijaniu się stanów zapalnych.

Przewlekle i utrzymująca się chrypka, która może mieć poważniejsze podłoże, bywa następstwem przede wszystkim:

  • guzka lub polipa w obrębie fałdów (strun) głosowych,
  • postępującego bliznowacenia lub pogrubienia, roz­rostu fałdów głosowych,
  • ucisku na zaopatrujący je nerw.

Przy utrzymująca się dłużej niż 2 tygodnie chrypce wskazane jest badanie laryngologiczne. Ważne jest aby nie bagatelizować sprawy. Chrypka może bowiem być pierwszym objawem nowotworów - raka krtani czy tarczycy.


choroby układu oddechowego domowe sposoby na chrypkę Chrypka opis choroby chrypka a palenie papierosów chrypka a bierne palenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 767 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 699 produktów w 204 kategoriach