40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Chromoblastomikoza

Chromoblastomikoza to przewlekła choroba grzybicza skórny przeważnie pojawiająca się w regionach tropikalnych i subtropikalnych. Choroba rzadko występuje wśród dzieci. Najwięcej zachorowań przypada na wiek od 30 do 50 lat.

Definicja i epidemiologia
Chromoblastomikoza (chromoblastomycosis) to przewlekła, podskórna grzybica, która jest efektem dostania się do organizmu różnych gatunków grzybów (Fonsecaea pedrosoi, Phialophora verrucosa, Cladosporium carrionii, Fonsecaea compacta), podczas ukłucia przez ciernie lub inne części roślin.
Choroba ta występuje w regionach tropikalnych i subtropikalnych. Jednak 10-20% zachorowań odnotowano także w innych regionach klimatycznych w tym w Rumunii, Finlandii i dawnej Czechosłowacji.

Diagnoza
Żeby skutecznie zdiagnozować tę chorobę należy pobrać próbkę owrzodzenia i poddać ją działaniu wodorotlenku potasu, który jest powszechnie stosowany przy diagnozowaniu grzybic. Badania krwi i badania obrazowe nie są powszechnie stosowane.

Leczenie
Chromoblastomikozę trudno wyleczyć. Leczenie przeważnie oparte jest na podawaniu antybiotyków. Efektywna okazuje się kriochirurgia z ciekłym azotem. Eksperymentalnie stosuje się także terapię cieplną i posakonazolem.

Rokowania
Niewielkie zmiany udaje się całkowicie wyleczyć. Natomiast ciężkie przypadki - rozległe owrzodzenia są trudne do wyleczenia. Mogą pojawić się powikłania takie jak: owrzodzenia pierwotne, obrzęk limfatyczny, wtóre zakażenie bakteryjne. Zanotowano także kilka przypadków transformacji chromoblastomikozy w raka płaskonabłonkowego

Zapobieganie
Nie jest znany skuteczny środek przeciw chromoblastomikozie poza unikaniem ekspozycji stóp na terenach endemicznych grzyba.


choroby skóry Chromoblastomikoza opis choroby Jak rozpoznać chromoblastomikozę Diagnoza chromoblastomikozy Leczenie chromoblastomikozy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach