40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Choroby skóry głowy

Skóra głowy jest wrażliwa i podatna na podrażnienia i choroby. Jeżeli zostaną wykryte odpowiednio wcześnie, to będzie można je skutecznie wyleczyć.

Najczęstsze choroby skóry głowy:

Łupież

To najczęstsza choroba skóry głowy. Istnieją dwa rodzaje łupieżu:

łupież zwykły - charakteryzuje się płatkowym złuszczaniem się, bez stanów zapalnych. Drobne łuseczki zrogowaciałej skóry odpadają samoistnie lub w wyniku czesania, zatrzymując się na włosach albo opadając na ubranie, co tworzy nieestetyczne wrażenie posypania mąką

łupież tłusty - przybierający formę żółtawych ognisk ropnych składających się z mocno przylegających do skóry łusek, tłustych strupów. Występuje również stan zapalny i swędzenie.
Z łupieżem można poradzić sobie samemu, ale ważne jest wybranie odpowiedniego szamponu, który nie tylko pomoże w leczeniu, ale także zapobiegnie przyszłym nawrotom. Ponieważ łupież związany jest z dokuczającym łojotokiem, często konieczne jest codzienne mycie głowy.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy
Następna choroba to łojotokowe zapalenie skóry głowy. Przeważnie spotkać ją można u osób w okresie dojrzewania. Jest efektem następujących wtedy zmian hormonalnych, ale może też zaatakować niemowlęta (wtedy nosi ona nazwę ciemieniuchy) oraz osoby w ok. 40. roku życia. To choroba przewlekła i trudna w leczeniu. Charakterystyczne w niej są zażółcone grudki, które najpierw pokryte są tłustymi łuskami, a potem strupkami. Może prowadzić do wypadania włosów. Raz wyleczona ma tendencje do powracania.

W przypadku tej choroby najlepiej udać się do dermatologa, który wdroży odpowiednie leczenie.

Łuszczyca
Łuszczyca to nie choroba zakaźna, ale obecnie wykracza poza możliwości medycyny. Można jedynie zahamować jej objawy, a schorzenie to za jakiś czas znów zaatakuje. Jej przyczyny nie są znane, a w leczeniu stosuje się maści złuszczające, z cygnoliną, dziegciem, leki przeciwzapalne, naświetlanie lampą PUVA.
Przyczyny chorób skóry głowy

Istnieje wiele przyczyn chorób skóry głowy. Wywoływać je mogą zarówno grzyby zwane drożdźakami, ale także nadmierne rogowacenie skóry, łojotok, infekcje wirusowe lub bakteryjne (angina, grypa, ospa wietrzna, zapalenie pęcherza, jajników czy nerek), uczulenie na niektóre kosmetyki, zła dieta, stres, bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, dziedziczność niektórych schorzeń.

Sposoby leczenia
Z większością chorób nie poradzimy sobie sami. Dlatego warto skonsultować się z dermatologiem. Specjalista przepisze odpowiednie medykamenty. Mogą to być specjalistyczne szampony, maści, leki doustne, leki przeciwzapalne, przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze, specjalne zabiegi, odpowiednia dieta, solanki (kąpiele solne) lub fototerapia  (naświetlanie promieniami UVB).


choroby skóry łojotokowe zapalenie skóry głowy Choroby skóry głowy opis choroby łupież zwykły Przyczyny chorób skóry głowy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach