40 735 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 692 produktów w 204 kategoriach

Choroby podwzgórza

Choroby podwzgórza można zaobserwować w trakcie wielu procesów tworzących się w samym gruczole lub wokół niego. Podwzgórze to obszar wytwarzania i wydzielania wielu czynników, których zadaniem jest pobudzenie lub hamowanie uwalniania hormonów tropowych przysadki. Choroby podwzgórza mogą być wynikiem wielu różnych czynników i sytuacji.

Czynniki powstawania:

  • urazy czaszki - mogą spowodować wystąpienie moczówki prostej, bólu głowy i różnych zespołów objawów wegetatywnych i zaburzeń hormonalnych, które rozwijają się najczęściej nagle w wyniku samego stłuczenia, złamań kostnych i krwawień pourazowych, albo stopniowo, w długim odstępie czasu po urazie.
  • operacje chirurgiczne
  • procesy naciekowe i zapalne – np. w przebiegu sarkoidozy, kiły, gruźlicy
  • guzy – oponiaki, glejaki oraz guzy przerzutowe z różnych nowotworów
    działania promieniowania jonizującego.

W związku z tym jaki szeroki wpływ ma podwzgórze na organizm tak i różne są objawy wskazujące na jego uszkodzenie. W przypadkach, kiedy dochodzi do uszkodzenia podwzgórzowych ośrodków snu i czuwania, łaknienia, termoregulacji i pragnienia występują objawy neurometaboliczne.

Jeżeli nastąpi uszkodzenie jąder podwzgórza, to charakterystycznymi symptomami będą hormonalne niedomogi przedniego płata przysadki, hiperprolaktynemia, moczówka prosta lub przedwczesne dojrzewanie płciowe. Przeważnie te objawy przeplatają się ze sobą.

Niedobór somatoliberyny u dzieci może być przyczyną zaburzeń wzrostu, czyli tzw. karłowatości przysadkowej. Są przypadki, że wraz z zaburzeniami neurometabolicznymi i hormonalnymi występują także zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym, np. wzmożone ciśnienie śródczaszkowe oraz ograniczone pole widzenie.

Diagnozę opiera się na podstawie wcześniej wykonanej tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Wykazują one zmiany patologiczne podwzgórza lub okolicy.

Leczenie to głównie unormowanie zaburzeń neurometabolicznych oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu hormonów. Prowadzi się również leczenie przyczynowe, dobierane w zależności od pierwotnej przyczyny.

W przypadkach z występowaniem zaburzeń limfocytarnych lub sarkoidozy używa się steroidy, lub leczenie swoiste.


zaburzenia hormonalne choroby hormonalne Choroby podwzgórza opis choroby urazy czaszki zaburzenia limfocytarne
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 735 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 692 produktów w 204 kategoriach