40 770 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 699 produktów w 204 kategoriach

Choroby płuc

Płuca to jeden z najważniejszych organów wewnętrznych człowieka. Są one niezbędnym elementem układu oddechowego, w których zachodzi proces wymiany gazowej. Dostarczają tlen do hemoglobiny, gdzie następnie rozprowadzany jest do wszystkich komórek. Choroby płuc mogą utrudniać te procesy i skutkować poważnymi powikłaniami.

Rodzaje chorób płuc:

Choroby dróg oddechowych - zakłócają pracę dróg oddechowych, do których należy transport, oczyszczenie, ogrzanie oraz nawilżenie wdychanego powietrza. Efektem tych chorób jest zwężenie lub niedrożność dróg oddechowych. Wśród tego rodzaju chorób można wymienić np. astmę, rozstrzenie oskrzelowe, rozedmę płuc i przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Choroby tkanki płucnej - tego typu schorzenia destabilizują strukturę tkanki płucnej i skutkiem tego jest zmniejszenie pojemności płuc. Skutkiem tego są problemy dotyczące przebiegu wymiany gazowej, szczególnie w zakresie absorpcji tlenu i wydalania dwutlenku węgla. Do przykładów chorób tkanki płucnej można zaliczyć m.in. zwłóknienie płuc, sarkoidoza oraz choroby śródmiąższowe płuc.

Choroby krążeniowe płuc - destruktywnie oddziaływają na stan naczyń krwionośnych w płucach. Nieprawidłowe funkcjonowanie naczyń jest następstwem zaburzeń krzepnięcia, bliznowaceniem lub stanami zapalnymi. Skutkiem takich chorób są np. zaburzenia pracy serca.

Najważniejsze choroby płuc:

Astma oskrzelowa
To najpowszechniejsza i przewlekła odmiana chorób zapalnych płuc o charakterze. Na skutek mniejszej drożności wywołuje zaburzenia ruchu powietrza a w efekcie problemy z oddychaniem. U osób chorych na astmę dochodzi do rozwoju stanu zapalnego oskrzeli, który doprowadza do obrzęku oraz nadwrażliwości oskrzeli na czynniki zewnętrzne. Charakterystyczne objawy to świszczący oddech, kaszel i ucisk w klatce piersiowej. Występowaniu Astmy winne są geny i środowisko. Do czynników środowiskowych można zaliczyć m.in. dym, zanieczyszczenia powietrza, pleśń, substancje chemiczne, roztocza, kurz, pyłki, sierść zwierząt i inne alergeny, a także infekcje dróg oddechowych.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Choroba objawiająca się zaburzeniami przepływu powietrza o charakterze przewlekłym postępującym. Jej czynnikami są palenie tytoniu, a także zanieczyszczenie powietrza i uwarunkowania genetyczne również mają pewnie znaczenie. Długotrwałe narażenie na te czynniki drażniące wywołuje odpowiedź zapalną płuc, powodującą zwężenie małych dróg oddechowych i rozpad tkanki płucnej na skutek rozedmy płuc.

Rak płuc
Spośród wszystkich typów złośliwych nowotworów to właśnie jego diagnozuje się najczęściej. Umieralność na to schorzenie jest również wysoka i dotyczy tak samo obu płci. Komórki nowotworowe mogą atakować pobliskie tkanki w obrębie układu oddechowego oraz innych częściach organizmu na skutek przerzutów. Na ryzyko zachorowania ma przede wszystkim wpływ długoterminowe palenie papierosów i wdychanie dymu tytoniowego (również ekspozycja na palenie bierne). Czynnikami ryzyka są również uwarunkowania genetyczne oraz zanieczyszczenie powietrza.

Zapalenie płuc
Choroba, w której efekcie dochodzi do stanu zapalnego płuc. Głównie w obrębie pęcherzyków płucnych. Wywołują ją infekcje spowodowane bakteriami i wirusami, a czasami również grzyby, pasożyty oraz reakcje autoimmunologiczne. Zapaleniu płuc towarzyszy kaszel, podwyższona temperatura ciała, bóle w klatce piersiowe oraz problemy z oddychaniem. Nieleczony prowadzi do powikłań, a nawet zgonu osoby chorej. Zastosowanie szczepionek może zmniejszyć ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje zapalenia płuc.

Inne choroby płuc
Opisane wyżej choroby to tylko najpowszechniej występujące przykłady chorób płuc. Do innych chorób, tego organu zalicza się np. rozedmę płuc, odmę opłucną, azbestozę, pylicę płuc, mukowiscydozę oraz zator tętnicy płucnej.


astma oskrzelowa choroby układu oddechowego rak płuc Choroby płuc opis choroby Podstawowe rodzaje chorób płuc
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 770 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 699 produktów w 204 kategoriach