45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Choroby odkleszczowe

Kleszcze przenoszą wiele chorób, które są groźne dla człowieka. Trudno je wyleczyć a pierwsze objawy mogą pojawić się nawet po kilkudziesięciu latach. Dlatego po każdym spacerze powinniśmy sprawdzić, czy nie ma nim żadnego z tych owadów.

Pajęczaki te przeważnie atakują dobrze ukrwione zagięcia skóry, takie jak pachwiny, pępek oraz obszar gdzie powierzchnia głowy graniczy z włosami. Kleszcz nie wbija się w nasz organizm od razu, lecz wędruje do preferowanych przez siebie miejsc.

Po ugryzieniu żywią się krwią człowieka przez okres 11-12 dni powiększając swoją objętość nawet do 200 razy. Łatwiej wtedy je dostrzec, lecz nie należy zwlekać do tego czas z jego usunięciem. Taki owad wypija zwykle ok. 5 ml krwi, która konieczna jest dla niego do wyprodukowania jaj.

Obecnie w Polsce jedną z najpowszechniejszych chorób wywołanych przez te organizmy jest kleszczowe zapalenie mózgu, skierowane w centralny system nerwowy. Wywołują je wirusy z rodziny Flaviviridae. Schorzenie to, choć rzadko ma przebieg ciężki może powodować takie powikłania jak niedowłady, depresje, zanik mięśni lub stałe bólów głowy. Statystycznie rzecz biorąc, zachorowalność na kleszczowe zapalenie mózgu wzrosło w ostatnich latach czterokrotnie.

Kolejne schorzenie wywołane przez kleszcze to Borelioza, która jest chorobą wielonarządową, wywołaną przez bakterie (krętki z rodzaju Borrelia). Oprócz szeregu objawów obejmujących cały ustrój (rumień wędrujący, naciek limfocytarny, zanikowe zapalenie skóry, zaburzenia psychiczne, schorzenia stawowe itp.) może pozostawić ona po sobie tzw. zespół poboreliozowy oraz liczne powikłania.

Sposoby na zmniejszenie ryzyka zarażenia:

1. Stosować odzież zakrywającą jak największą powierzchnię ciała.

2. Po powrocie z miejsc, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia kleszczy jest największe, najlepiej jest wziąć prysznic i obejrzeć dokładnie całe ciało w celu zweryfikowania obecności tego typu pasożytów.

3. W przypadku znalezienia kleszcza najlepiej od razu usunąć go pęsetą lub wykręcić, a zaatakowane miejsce przemyć spirytusem. Nie należy dopuścić do sytuacji, w której usuniemy jedynie część zwierzęcia. Jeśli tkwi on głęboko najlepiej od razu udać się do lekarza.

4. Przed wyjściem w teren zastosować środki odstraszające kleszcze.

5. Unikać chodzenia w wysokiej trawie i krzakach (szczególnie paprociach). Nie siadać na zwalonych pniach lub trawie.

6. Poddać się szczepieniu, które jest najpewniejszy sposobem zabezpieczenia się.


choroby układu nerwowego zanik mięśni kleszczowe zapalenie mózgu kleszcze Choroby odkleszczowe opis choroby
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach