40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Choroby endokrynologiczne

Endokrynologia to dział medycyny zajmujący się zaburzeniami układu dokrewnego. Najczęstsze choroby endokryonologiczne związane są z pracą:

  • tarczycy (np. nadczynność lub niedoczynność),
  • nadnerczy (np. guz nadnercza, hieraldosteronizm, choroba Addisona, zespół Cushinga, guz chromochłonny),
  • przysadki mózgowej (np. choroba Cushinga, akromegalia, moczówka prosta, prolactinomia),
  • jajniki/jądra (np. zaburzenia cyklu miesiączkowego, zespół policystycznych jajników),

Endokrynologie dzieli się na ginekologiczną i pediatryczną. W przypadku endokrynologi ginekologicznej lekarz ma do czynienia z chorobami takimi jak zespół policystyczny jajników oraz hirsutyzm. Łagodzi także objawy menopauzy i andropauzy. Endokrynologia pediatryczna tyczy się zaburzeń układu hormonalnego u dzieci oraz nastolatków.

Choroby endokrynologiczne mogą nie okazywać żadnych symptomów, a w ich leczeniu podaje się syntetyczne hormony. Współczesne leczenie jest z reguły skuteczne i rzadko spotkać można poważne następstwa. Na ogół zaburzenia wewnątrzwydzielnicze nie wymagają także hospitalizacji, choć zdarzają się przypadki, w których niezwłoczna jest ingerencja lekarska (pojawiają się trudności w oddychaniu, czy ból w klatce piersiowej).

Hormony są niezmiernie ważne w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Czasami ciężko ustalić, do jakich zaburzeń należą dane dolegliwości. Chodzi tu głównie o takie symptomy jak: spadek lub wzrost wagi, nerwowość, zaburzenia w cyklu miesiączkowym u kobiet, zmiany skórne, nadmierna potliwość, czy przyspieszona praca serca. W takich wypadkach niezbędna jest wizyta u endokrynologa, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań wdroży odpowiednie leczenie lub skieruje nas do właściwego specjalisty.


endokrynologia choroby hormonalne Choroby endokrynologiczne opis choroby leczenie chorób endokrynologicznych, Choroby endokrynologiczne objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach