45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Choroby dziąseł

Dziąsła to jeden z podstawowych elementów przyzębia, czyli tkanek, dzięki którym możliwe jest zachowanie stabilnej pozycji zębów oraz ochrony ich przed infekcjami. Choroby dziąseł to najczęściej spotykane schorzenia jamy ustnej będące dużym zagrożeniem dla zębów.

Zapalenie dziąseł:
Zapalenie dziąseł to najpopularniejsza choroba przyzębia. W jej wyniku dziąsła stają się zaczerwienione i opuchnięte oraz bardziej podatne na urazy. Skutkiem tego może być krwawienie.
Początkowo infekcja przebiega bez żadnych objawów, a jej główną przyczyną jest niewłaściwa higiena jamy ustanej, która powoduje nawarstwianie płytki nazębnej.

Paradontoza
Nieleczone zapalenie dziąseł może w efekcie spowodować pojawienie się paradontozy, czyli infekcyjnej choroby tkanek przyzębia. Bakterie w płytce nazębnej tworzą toksyny, które podrażniają dziąsła i wywołują stan zapalny.
Skutkiem zapalenia przyzębia może być oddzielenie brzegów dziąsła od tkanki zębowej i powstanie tzw. kieszeni patologicznych. Wraz z postępem choroby kieszenie stają się coraz głębsze, co w konsekwencji może prowadzić do zniszczenia i rozdzielenia tkanek utrzymujących zęby. Potencjalnym skutkiem opisywanych zniszczeń, które zachodzą w obrębie przyzębia, jest destabilizacja i utrata uzębienia.

Przyczyny problemów z dziąsłami

Przeważnie przyczyną jest niewłaściwa higiena jamy ustanej. Bakterie, które człowiek ma w ustach, mogą tworzyć nalot osadzający się na płytce zębów. Codzienna mycie zębów usuwa płytkę bakteryjną. W przypadku braku takiej higieny dochodzi do utwardzenia płytki i powstania złogów kamienia nazębnego, którego usunięcie wymaga zabiegów stomatologicznych. Obecność płytki nazębnej i kamienia nazębnego może być źródłem infekcji wywołujących choroby dziąseł.

Na zapalenie dziąseł wpływa także: cukrzyca, palenie tytoniu, starzenie się, predyspozycje genetyczne, choroby układowe, stres, niewłaściwe odżywianie, zmiany hormonalne, okres dojrzewania, ciążę, nadużywanie alkoholu i papierosów oraz zakażenie wirusem HIV.

Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia chorób dziąseł są również niektóre leki. Chodzi przede wszystkim o substancje zmniejszające wydzielanie śliny, która pełni ważną funkcję ochronną wobec jamy ustnej. Zmniejszona ilość śliny podnosi ryzyko pojawienia się infekcji, w tym również infekcyjnych chorób dziąseł. Niektóre lekarstwa, jak np. środki przeciwpadaczkowe, mogą wywoływać lekopochodny przerost dziąseł, który utrudnia utrzymanie właściwej higieny jamy ustanej, a w konsekwencji naraża dziąsła na infekcje.

Leczenie chorób dziąseł:

W przypadku łagodnej paradontozy wystarczy regularne usuwanie kamienia nazębnego i codzienna profilaktyka polegająca na odpowiedniej higienie jamy ustnej. W celu ograniczenia stanu zapalnego stosowane są leki przeciwzapalne oraz regeneracyjne i obkurczające, które są podawane najczęściej w formie zastrzyków.
W bardziej zaawansowanych stadiach zapalenia przyzębia trzeba podjąć dodatkowe kroki. Często stosuje się zabieg kiretażu, który polega na oczyszczaniu powierzchni korzenia zęba z kamienia nazębnego. Celem tego zabiegu jest oczyszczenie i zwężenie kieszeni zębowych. Jeżeli paradontoza doprowadziła do powstania ubytków kostnych, to konieczne jest ich uzupełnienie.

Podsumowanie:
Nieleczone choroby dziąseł mogą prowadzić nie tylko do utraty zębów, ale również do powikłań groźnych dla ogólnego stanu zdrowia. Osoby z chorobami dziąseł są bardziej narażone na niebezpieczne choroby układu sercowo-naczyniowego, a w szczególności zawały serca i udary niedokrwienne mózgu. Pamiętajmy więc, że dbałość o higienę jamy ustanej oraz regularne wizyty u stomatologa mogą pomóc w uniknięciu opisanych wyżej powikłań.


choroby zębów Choroby dziąseł opis choroby przyczyny chorób dziąseł leczenie chorób dziąseł choroby dziąseł a leki
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach