45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego

Gonartroza to ból i dysfunkcja kolana, w którym poprzez radiologie stwierdzono proces zwyrodnieniowy. Za potwierdzenie uważa się co najmniej obecność osteofitów na krawędzi stawowej kości piszczelowej lub udowej.

Żeby rozpoznać to schorzenie, potrzeba wykluczyć inne objawy kliniczne.
Zwyrodnienie stawu kolanowego częściej dotyczy kobiet, zwłaszcza starszych i otyłych. Charakterystyczny w tym schorzeniu jest ból w stawie i jego okolicy, który staje się intensywniejszy przy ruchach, wstawaniu, schodzeniu po schodach, w czasie noszenia ciężkich przedmiotów i ustępujący w spoczynku.

Chorobę potwierdza się za pomocą badania radiologicznego. W różnicowaniu najbardziej pomocnymi, charakterystycznymi objawami są: bóle w trakcie ruchu (szczególnie bóle pierwszych ruchów) i trzeszczenie drobnoziarniste. Jeżeli choroba zajęła staw rzepkowo-udowy to silniejsze bóle pojawiają się podczas schodzenia.

Bezpośrednią przyczyną zwyrodnienia stawu kolanowego mogą być urazy, zapalenia stawu, choroba odkładania pyrofosforanu wapnia, artropatia hydroksyapatytowa, uszkodzenie łękotki, chrzęstniako-kostniakowatość maziówkowa, kosmkowo-barwnikowe zapalenie błony maziowej, rozwarstwiająca martwica aseptyczna, dysostoza wielonasadowa śródchrzęstna i inne rzadsze.

Niestety nie istnieje skuteczny sposób na trwałe wyleczenie tej choroby. Jednak odpowiednie postępowanie medyczne może zmniejszyć ból, utrzymać lub nawet zwiększyć zakres ruchów w stawach i ograniczyć kalectwo.

Przede wszystkim powinno się zmniejszyć otyłość. Dodatkowo skuteczna jest kinezyterapia. W chorobie zwyrodnieniowej kolana chodzi głównie o wzmocnienie mięśnia czworogłowego uda.

W przypadku pojawienia się objawów zapalenia (ból, zaczerwienienie, nadmierne ocieplenie i obrzęk), można zastosować dostawowo preparaty sterydowe (Solu Medrol, Diprophos, Kenalog), czasem z wcześniejszym odciąganiem ze stawu zgromadzonego tam płynu.

Chorzy z zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową, u których dolegliwości bólowe nie ustępują po lekach i którzy mają coraz większe trudności w wykonywaniu codziennych czynności, są kierowani przez lekarza pierwszego kontaktu do ortopedy w celu rozważenia wskazań i możliwości leczenia operacyjnego. Radykalną operacją z całkowitą wymianą stawu jest alloplastyka, czyli założenie endoprotezy (wewnętrznej protezy) stawu kolanowego czy biodrowego. U zdecydowanej większości chorych zabieg ten zapewnia znaczne zmniejszenie bólu i poprawę w poruszaniu się.


zwyrodnienie Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego opis choroby Choroby układu kostnego leczenie gonartrozy przyczyny gonartrozy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach