40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego

Proces zwyrodnienia stawu opiera się destrukcyjnych zmianach chrząstki stawowej. Osoby cierpiące na to schorzenie przeważnie skarżą się na poranną sztywność stawu - sporadycznie może ona trwać więcej niż pół godziny - ale także narastający ból po dłuższym chodzeniu. Jeżeli dojdzie do tego obecność wyrośli kostnych, czyli tzw. osteofitów, stwierdzanych w badaniu radiologicznym stawu, to będzie to pełny obraz choroby zwyrodnieniowej.

Chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego przeważnie cechują skargi na ból, który pochodzi ze stawu podczas ruchu i zmiany potwierdzone badaniem radiologicznym.

Bóle w tej chorobie wywołane są ruchem i obciążeniem kończyny, najsilniejsze występują podczas pierwszych ruchów po okresie bezruchu, zlokalizowane od pachwiny do kolana, najczęściej w przednio-bocznej i przedniej części uda.

Zwyrodniały staw biodrowy boli w pachwinie i na przodzie lub z boku uda. Dolegliwości stają się silniejsze po okresie bezruchu. W efekcie dochodzi do ograniczenia ruchomości stawu biodrowego. Chory może mieć problemy z założeniem nogi na nogę, częste jest skrócenie chorej kończyny np. na skutek przykurczu w stawie.

Nie istnieje sposób na całkowite wyleczenie tej choroby. Jednak, jeżeli zastosuje się odpowiednie leczenie zachowawcze może ono zmniejszyć ból, utrzymać lub nawet zwiększyć zakres ruchów w stawach i ograniczyć kalectwo.
Przede wszystkim należy zredukować otyłość. Ważne miejsce zajmuje także kinezyterapia. W chorobie zwyrodnieniowej kolana chodzi głównie o wzmocnienie mięśnia czworogłowego uda.

W zaawansowanym stadium choroby, kiedy dolegliwości bólowe nie ustępują po lekach i gdzie chorzy mają coraz większe trudności w wykonywaniu codziennych czynności, lekarza pierwszego kontaktu kieruje ich do ortopedy w celu rozważenia wskazań i możliwości leczenia operacyjnego. Radykalną operacją z całkowitą wymianą stawu jest alloplastyka, czyli założenie endoprotezy (wewnętrznej protezy) stawu kolanowego czy biodrowego. U zdecydowanej większości chorych zabieg ten zapewnia znaczne zmniejszenie bólu i poprawę w poruszaniu się.


choroby reumatyczne Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego opis choroby otylośc a zwyrodnienie stawów otyłość a bóle kręgoslupa zwyrodnienie biodra objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach