40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa

Podstawowym czynnikiem tego schodzenia są geny oraz zaburzenia troficzne. Wcześniej uważano, że chorobę wywołują urazy mechaniczne. W każdym razie praca silnie obciążająca kręgosłup praca siedząca, czy otyłość powodują przeważnie wzrost ryzyka pojawienia się zmian zwyrodnieniowych.

Leczenie:

Jeżeli pojawi się ostry stan tej choroby, to leczenie opiera się na podawaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, do czasu aż objawy ustąpią. Najbardziej dogodna pozycja polega na leżeniu na plechach na ziemi (lub innym twardym podłożu), z wyprostowanym kręgosłupem i nogami uniesionymi do góry, zgiętymi w kolanach, najlepiej opartymi na stołku. W takim stanie nie powinno się stosować masażu, chyba że będzie wykonany przez specjalistę. Rozgrzanie i rozluźnienie mięśni może doprowadzić do dalszego wysunięcia dysku, a przez to do pogorszenia stanu chorego.

W leczeniu długofalowym rozróżnia się dwie formy. W przypadku gdy choroba nie jest zaawansowana, można rozpocząć fizjoterapię. W jej skład wchodzą ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu i brzucha. W ten sposób odciążają one kręgosłup i pomagają utrzymać krążek międzykręgowy na swoim miejscu. Warto wiedzieć, że można je wykonywać pod okiem fizjoterapeuty, oraz w taki sposób, żeby nie nadwyrężać kręgosłupa. Nie powinny też powodować dodatkowego bólu. W większości przypadków ćwiczenia wystarcza, aby zwyrodnienie nie postępowało.

W trudniejszych przypadkach wymagana jest interwencja chirurgiczna. Najczęściej polega ona na wycięciu fragmentu poduszki dyskowej tak, aby nie naciskała ona na nerw.

Profilaktyka:

W przypadku profilaktyki powinno się zadbać o zmniejszenie obciążenia kręgosłupa oraz zachowanie odpowiedniej postawy. Nie powinno się dźwigać ciężkich przedmiotów. Ważny jest również odpowiedni sposób podnoszenia: z ugiętych kolan, tak, aby kręgosłup pozostawał prosty. Nie wolno dźwigać, będąc pochylonym do przodu, z wyprostowanymi kolanami, a także podczas skrętu tułowia.

Dla kręgosłupa dobry jest sen na równym i możliwie twardym podłożu. Ważne jest też utrzymywanie odpowiedniej masy ciała.


Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa opis choroby Choroby układu kostnego zwyrodnienie kręgosłupa, wypadanie dysku wysunięcie dysku
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach