40 754 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 692 produktów w 204 kategoriach

Choroba zezowa

Prawidłowo gałki oczne powinny poruszać się zgodnie w różnych kierunkach dzięki mięśniom, które poruszają każde oko. Porażenie lub niedowład jednego mięśnia, lub więcej polega na występowaniu przewagi mięśni nieporażonych i ustawieniu oka w zezie o różnym kierunku odchylenia.

Porażenie mięśni oczu to efekt chorób ośrodkowego układu nerwowego, zakażeń, urazów i koniecznie powinny być leczone przez okulistę wspólnie z lekarzami innych specjalności. Mozliwe, że czasem ustąpi po leczeniu zachowawczym. Są jednak przypadki kiedy konieczna jest operacja przywracająca prawidłową czynność oka.

Zez występujący u dzieci

Zez może pojawić się już u noworodków. Czynnikiem powstawania jest wada refrakcji, zwłaszcza nadwzroczność lub niezborność. Powstaje wtedy zwykle zez zbieżny, wywołany nadmierną akomodacją oka z wadą refrakcji. W przypadku krótkowzroczności rozwija się zez rozbieżny. Niekiedy oczy zezują naprzemiennie.

Szybkie rozpoczęcie leczenia jest kluczowe dla zachowania wzroku oka zezującego i dlatego nie należy lekceważyć nawet wczesnych objawów zeza.

Leczenie polega na dobraniu odpowiednich okularów poprawiających wadę wzroku oraz na stosowaniu ćwiczeń zapobiegających utrwalaniu się zeza.


oko wada wzroku choroby oczu Choroba zezowa opis choroby choroba zezowa przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 754 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 692 produktów w 204 kategoriach