40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Choroba z Lyme

Jest to choroba, którą wywołują kleszcze. Są to pasożyty, które egzystują dzięki żywicielowi, jakim jest m.in. człowiek.

Zakażenie wywołane jest bezpośrednim kontaktem zakażonego kleszcza z człowiekiem i przedostania się jego śliny lub wymiocin przez jego skórę. Wczesne usunięcie pasożyta minimalizuje ryzyko zarażenia. Uważa się, że do zakażenia potrzebny jest okres 36-48 godzinnego pozostawania kleszcza w skórze. Przeważnie dochodzi do niego w wyniku kontaktu z nimfami, które są małymi i trudnymi do zauważenia, a przy tym najbardziej agresywnymi formami rozwojowymi kleszczy. W nimfach stwierdza się 10-20 razy więcej krętków niż w pozostałych postaciach kleszczy. Z tego powodu najwięcej zachorowań notuje się w okresie żerowania nimf, czyli od maja do sierpnia.

Objawy:
Najczęstszym objawem I okresu są zmiany skórne. Po około miesiącu od ukłucia tworzy się czerwona plama. Dodatkowo mogą wystąpić gorączka, bóle głowy, stawów, mięśni, sztywność karku, powiększenie węzłów chłonnych. Drugi okres cechuje powstanie objawów narządowych, do których dochodzi w kilka tygodni lub miesięcy, wskutek rozprzestrzeniania krętków drogą krwionośną. Oprócz złego samopoczucia mogą pojawić się też napadowe bóle stawowo-mięśniowe, porażenia nerwów rdzeniowych, czaszkowych (często nerwu twarzowego), objawy oponowi-mózgowe. Mogą występować także objawy zaburzeń rytmu serca oraz bóle stawowe. W III okresie, który występuje w kilka miesięcy lub później, objawy choroby przybierają formę zmian przewlekłych.

Leczenie:
Obecnie dostępna jest szczepionka przeciw odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych i mózgu FSME-IMMUN Inject. W jej skład wchodzi oczyszczony antygen zabitego wirusa kleszczowego zapalenia opon mózgowych i mózgu ze szczepu izolowanego w Austrii.


choroby zakaźne Choroba z Lyme opis choroby krętkowica kleszczowa leczenie ugryzienie przez kleszcza - postępowanie choroba z Lyme objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach